Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Safra Nedir? Safra Ne İşe Yarar?

Safra kesesi; karaciğerin hemen altında bulunan, armuda benzeyen ve içinde karaciğerin salgıladığı safrayı biriktiren bir organdır. Safra besinlerin parçalanıp bağırsaklarda emilmesinde rol oynayan mide öz suyudur diyebiliriz. Safra kesesi, biyolojik saatini kurar ve gereken zamanlarda on iki parmak bağırsağına salgıda bulunur. Safra kesesinin içinde bulunan hormon ve kimyasallar kimi zaman yoğunlaşarak dibe çöker. Bu çökelti safra taşı denilen maddeleri oluşturur. Safra taşı kum tanesi büyüklüğünde de olabilir, çakıl taşı büyüklüğünde de olabilir. Safra kesesi ağrısına ne iyi gelir diye düşünmeden önce safra kesesinin ağrısını tanımak gerekiyor.

Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Olur?

Safra kesesinde oluşan herhangi bir sıkıntı özellikle yemeklerden sonra kendini belli eder. Yemek yedikten bir süre sonra karında gaz, gerginlik, krampa benzeyen ağrılar oluşur. Bu ağrı gaz sancısı ile karıştırılabilir fakat safra kesesi ağrısı karnın sağ tarafından başlayıp sağ kaburga kemiklerinin altına doğru devam eder. Ağrı çoğu zaman geçicidir.
Taşlar safra kesesi yolunu tıkamışsa durum daha ciddidir. Ağrılar daha şiddetlidir ve ateşle birlikte kusma ağrıya eşlik edebilir. Ağrı atakları 10 dakika sürebildiği gibi saatlerce de sürebilir. İlk ağrı daha şiddetli hissedilir. Yemeklerden sonra rahatsız ettiğini söylemiştik, özellikle akşam yemeklerinden bir süre sonra yani gece saatlerinde rahatsız etmeye başlar ve yürümek ya da gaz çıkarmak ağrıyı hafifletmez. Bazı kişilerde taş olduğu halde ağrı olmaz. Bu da ancak doktor muayenesinde ultrason, tomografisi veya MR cihazında görülebilir. Doktor safra kesesinde taş olduğunu gördükten sonra durumun ciddiyetine göre ameliyat önerebilir. Ameliyat olmak istemiyorsanız safra kesesi ağrısına ne iyi gelir, bir göz atabilirsiniz.

Safra Kesesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

Maydanoz Kürü: 1 tatlı kaşığı kuru maydanoz sapına 200 ml (1 bardak) kaynar su aktarıp 15 dakika kaynatılıyor. Gün içinde birkaç defa içebilirsiniz. Safra taşı oluşmadan içilirse oluşmasını engellemede yardımcı olur.
Mısır Püskülü Kürü: 1 bardak suya 2 kaşık kuru mısır püskülü atıp kaynatılır. Günde 2 bardak taze yapıp içebilirsiniz. Ayrıca idrar söktürücü özelliği vardır.
Zerdeçal ve nane tüketmek ağrının azalmasına yardımcı olur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp

Yorumlar (2)

YORUM YAZ
  1. Avatar Derya 13 Kasım 2015, 22:26 diyorki:

    Merhaba tugba hanım bende sizin gibi safra ağrısı çekiyorum pekii buz koyunca ağrınız geçiyormu ?

  2. Avatar tugba cokmert 2 Kasım 2015, 00:59 diyorki:

    Merhaba bende safra kesisi cikti doktora gittim ve 164milim boyutunda cikti bitane tas degil bir kactane ve kum seklinde dedi doktoe agrilarim cok siklasmaya basladi ve agrim baslayinca hemen mudahale ne yapmaliyim gecmesi icin dokrorum buz koyun dedi olabildigince koy dedi bende aynen uyguluyorum ve simdi havalarda sogudu hasta olmaktan korkuyorum bu durum karsinda ne yapmaliyim lutfen bana bisey oneriirseniz sevinirim