Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakalın Faydaları Nelerdir? Portakal Neye İyi Gelir? 

   Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan ve akşam yemeklerinden sonra sıklıkla tükettiğimiz portakal soğuk kış günlerinde yakalandığımız grip, nezle vb. birçok hastalığa iyi gelmektedir. Portakalda bulunan B ve C vitaminleri damar tıkanıklığının önüne geçerek kalp hastalıklarından ve kanserden insanları korumaktadır. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinden dolayı özellikle portakal yemek pankreas kanserinin ilacı olarak görülmektedir. Portakal’da bulunan C vitamini ve folik asitler ise portakalın daha güzel bir cilde kavuşmamıza yardımcı olan besinler arasında bulunmasına sebep olmaktadır. Çünkü portakal yemek veya portakal suyu içmek vücuttaki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Portakalın faydalarına kısaca değindikten sonra şimdi de ayrıntılarıyla değinmek istiyoruz.

Portakalın Cildimize Faydaları

   Soğuk kış aylarında portakal yemek cildimizin güzelleşmesine yardımcı olduğu gibi portakal maskeside cildimize birçok konuda fayda sağlamaktadır. Bu sebeple ilk olarak portakal maskesinin tarifini vermek istiyorum.

Portakal Maskesi Malzemeleri;

  • 1 tane portakalın kabuğu
  • 1 paket kabartma tozu

Portakal Maskesi Tarifi;

  Portakal kabuklarını döverek ezdikten sonra bir kaba alıyorsunuz. Ardından ezilmiş portakal kabuklarının içine bir paket kabartma tozunu katıp iyi şekilde karıştırıyorsunuz. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürerek 1 saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu portakal maskesini haftada 2 sefer uyguladığınızda portakalın cilde faydalarından etkili şekilde yararlanabilirsiniz.

Portakal Maskesinin Faydaları;

  Portakal maskesinin ilk ve etkili faydası ciltte oluşan akne ve akne izlerini yok etmesidir. Cildin renklenmesini sağlaması ve cilt yapısını sıkılaştırmasıda portakal maskesinin faydaları arasında bulunmaktadır. Cildi gerginleştiren portakal maskesi cildin parlak bir görünüme kavuşmasına da faydalı olmaktadır. Cildinizde bulunan ölü hücrelerin dökülmesini istediğiniz zaman portakal maskesine kabarma tozu katmadan da direk olarak uygulayabilirsiniz.

Portakal Maskesi Dışında;

  Portakal maskesinin dışında portakalın cilde faydalarından yararlanmak istiyorsanız. Portakal kabuklarını birkaç gün kurutup havan içinde ezdikten sonra içine süt kreması ekleyip yüzünüze yedirebilirsiniz. Bu sayede cildinizde bulunan lekelerden kurtulmak için farklı bir çözüm yolu bulmuş olacaksınız. Ayrıca cildinizde oluşan yorgunluk ve matlaşmadan kurtulmak için bir pet bardağa portakal suyu koyarak buzluğa atınız ve sabah uyandığınızda oluşturduğunuz portakal buzunu pet bardaktan çıkarıp yüzünüze sürünüz.

Portakal Kış Hastalıklarını Engellemektedir

    Kış aylarında çocuklarınız portakal yemek istemiyorlarsa sabah kahvaltılarında portakal suyu içirerek çocuklarınızı kış hastalıklarından koruyabilirsiniz. Portakal içinde bulunan C vitamini sayesinde vücudun direncini arttırmaktadır. Grip ve nezle gibi hastalıkların çok kısa bir süre içinde geçmesini sağlamakta ve kış hastalıklarına karşı çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Portakal Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

   Portakal suyu kalp rahatsızlıklarını engellemekte oldukça faydalı bir meyvedir. Damarların tıkanmasını engelleyici özelliğe sahip olup kanda taşınan oksijen miktarını arttırmaktadır. Portakalın en iyi geldiği hastalık ise pankreas kanseridir. Yapılan araştırmalar sonucunda portakal yemenin veya portakal suyu tüketmenin pankreas kanseri oluşumuna sebep olan dengesiz hücre çoğalmalarını engellediği ortaya çıkmaktadır. Portakal tükettiğiniz zaman portakalın içinde bulunan antioksidanlar sayesinde pankreas kanserine sebep olan hastalık yapan ajanlara karşı ilaç kullanmadan doğal bir savunma duvarı oluşturacaksınız. Portakalın faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için portakalı taze haliyle sıkmadan yemelisiniz. Çocuklarınız portakal yemeyi sevmiyor bunun yerine portakal suyu içmeyi tercih ediyorlarsa bu durumda sıktığınız portakal suyunu o an içip bitirmelidirler. Çünkü portakal suyu açık şekilde kaldıkça besleyici özelliğini kaybetmeye başlamaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.