Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? 

Sürekli şikayet ettiğimiz şeylerden biridir . Mide yanmasına yediğimiz içtiğimiz besinler neden olabilirken stres de mide yanmasını tetikleyebilir. Mide yanması dediğimiz şey midedeki asit dengesinin bozulmasından kaynaklanır. Bazı nedenlerden dolayı midedeki asit artar ve yemek borusuna yükselir bu durumda mide yanması dediğimiz şikayet oluşur. Mide yanmasından nasıl korunabiliriz?

Öncelikle asitli ve yağlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Lifli besinler tüketmeli ve fazla yemek yememelisiniz. Yemek yerken yavaş olmalı ve azar azar yemelisiniz. Az ve çok yemek yerine sık sık ve az yemeyi tercih etmelisiniz. Ayrıca fazla kilolar mideye baskı yapacağından fazla kilolarınız varsa kurtulmalısınız. Birçok hastalığın başlıca nedeni olan sigara mide yanmasına da neden olabilir. Sigarayı bırakmak ve temiz hava almak mide yanması şikayetlerine iyi gelecektir. Yatmadan önce yemek yemeyin, uyurken midenizin dolu olmamasına dikkat edin. Sıkan kıyafetler de mideye baskı yapacağından daha rahat kıyafetler tercih edin.

Bazı besinler mide yanmasına neden olabilir. Özellikle nane, kafeinli içecekler, soda, çikolata, asitli meyveler, domates, soğan ve yağlı yiyecekler mide yanmasının başlıca nedenlerinden biridir. Bu besinleri tükettikten sonra midenizde yanma olup olmadığına bakın, midenizde yanma oluyorsa bu besinleri tüketmekten kaçının. Fazla acılı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

Süt ve süt ürünleri midedeki asit dengesini sağlamaya yardımcı olacağından süt ve süt ürünleri tüketmek de mide yanmasını geçirebilir. Fakat yağsız ya da az yağlı olan süt ve süt ürünlerini tüketmeli ve aşırıya kaçmamalısınız. Bazı insanlarda laktoz intoleransı nedeniyle süt ve süt ürünleri mide bulantısı yapabilir. Bu kişiler süt ve süt ürünü kullanmak yerine diğer yöntemleri tercih etmelidir.

Mide yanması şikayetleriniz sürekli bir hal aldıysa ve günlük yaşamda sizi zor durumda bırakıyorsa başta reflü olmak üzere birçok hastalığın belirtisi olabilir. Mide yanmasından kurtulamıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan mide yanması şikayetleri genellikle dikkat edilince geçer. Fakat bazı besinlere karşı olan mide hassasiyeti ve stres gibi nedenlerden dolayı midede kalıcı hasarlar bırakabilecek hastalıklar meydana gelebilir. Mide yanması uzun süreli olduğunda mutlaka doktora görünülmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.