Mide Sancısına Ne İyi Gelir

Mide Sancısına Ne İyi Gelir

Mide Sancısına Ne İyi Gelir

Kimi zaman yediğimiz bir şeyden, kimi zaman spor yaptığımızda, çok koştuğumuzda, kimi zaman açlıktan, kimi zaman rahatsızlıklardan, kimi zaman da heyecandan mide sancıları çekeriz. Bazen öyle bir sancı saplanır ki soluğu acil polikliniklerde alırız. Peki her durumda acil polikliniğe gitmek mi gerekir? Yoksa kişinin kendi metabolizmasını zamanla tanımasıyla alacağı basit önlemlerle mide sancılarına çözüm bulabilir mi? sorusuna verilecek birçok cevap vardır.

Mide sancıları midenizdeki asit miktarının artması ve organizmanız tarafından bu asitlerle mücadele gücünüz zayıfladığında ortaya çıkar. İlk etapta bir parça ekmek yemek mide asidinizin azalması yönünde ilk müdahale olabilir. Lifli bir yiyecek olan ekmek gibi muz da midenizi rahatlatacak bir besindir. Haşlanmış patates de tüketilecek ve ağrınızın şiddetini azaltacak besinlerdendir. Tabi günlük hayatınızda her gün dikkat etmeniz gereken en önemli husus yemekleri yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemenizdir.

Mide sancılarının en çok rastlanan sebeplerinden biri hızlı yemek yemektir. Bilindiği gibi sindirim olayı ağızda başlar. Eğer ağzınız ile yapacağınız ilk sindirimi yük olarak midenize bırakırsanız, mideniz ağzınızın yapması gereken işlemi yapmak için iki kat efor sarf edecek, bazen baş edemeyecek ve bu da sancılara davetiye çıkaracaktır.

Bol bol içeceğiniz su sindirime fayda sağlar ve sancılarınıza engellemede önemli rol oyar. Mide sancınıza kabızlık neden olabilir ve eğer durum böyleyse kepekli ekmek, kuru kayısı, kuru incir ve buğday kepeği iyi gelecektir.

Yoğurt tüketimi midenizde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı direnç sağlayacağı için sancılara da iyi gelir. Bunların dışında öğütülmüş keten tohumunu yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz.

Mide sancısına ne iyi gelir sorusuna verilecek en son cevaplar; zencefil çayı içmek, midenize sıcak havlu ile ısındırmak, gaz yapan fasulye gibi yiyeceklerden bir süre kaçınmak, yatmadan bir süre önce yemeyi kesmek olabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.