Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

tam olarak bir hastalık olmasa da başka hastalıkların belirtisi olabilir. Mide bulantısına birçok şey neden olabilir. ve kusma günlük yaşantımızda enerjimizi düşürerek bizi rahatsız eder. Mide bulantısına migren, stres, araç tutması ve alkol alımı neden olabildiği gibi gıda zehirlenmelerinde de olur. Fakat gıda zehirlenmelerinde ve kusmanın yanında karın ağrısı ve ishal de baş gösterir. Mide bulantısına yediğimiz yiyecekler de neden olabilir ve genellikle bu nedenli mide bulantıları birkaç gün içinde geçer. Mide bulantısının uzun sürmesi ve mide bulantısına baş dönmesi, ishal, görme bozukluğu gibi etkilerin de eşlik etmesi farklı hastalıkların habercisi olabilir bu durumlarda acilen doktora gidilmelidir. Mide bulantılarına günlük hayatın yoğunluğu da neden olabilir. Bu gibi durumlarda ?
Mide bulantısı yediğiniz besinlere karşılık midenizin verdiği bir tepki olabilir. Bu yüzden birkaç gün midenizin dinlenmesi mide bulantınızın geçmesini sağlayabilir. Bu süreçte bol bol sıvı tüketmeli kola ve gazoz gibi asitli içecekler yerine zencefil ve papatya çayı ile doğal meyve sularını tüketmeniz daha iyi olacaktır. Bazı insanlar süt ve süt ürünlerine karşı hassastır bu yüzden mide bulantınız geçene kadar süt ve süt ürünlerini tüketmemeniz de bulantının çabuk geçmesine yardımcı olabilir. Temiz havada yürümek ve bulunduğunuz ortamı havalandırmak da için yararlı kolay yollardan biridir.

 

Hamileliğin ilk aylarında mide bulantıları sık görülür. Bu gibi durumlarda mide bulantısına ne iyi gelir? Lavanta, nane, limon ya da zencefil koklamak bulantının geçmesine yardımcı olabilir. Hamileler ve besinlere karşı hassas olanlar ise herhangi bir bitki çayı ya da ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalıdır.

 

;

Mide bulantınızın arttığı anlarda 1-2 tane taze nane yaprağı çiğnemek ya da nane çayı içmek mide bulantısının azalmasını sağlar. Ayrıca elma lifli olduğu için vücuttaki toksinlerin atılmasını hızlandırır bu da mide bulantısının geçmesini sağlayabilir. Badem ve fındık gibi kuruyemişler de mide bulantısını bastırır. Mide bulantısının nedenlerinden birisi sıvı kaybı olabilir. Bu yüzden mide bulantısı yaşayanların bol sıvı tüketmesinde fayda vardır. Muz, pirinç ve patates gibi sindirimi kolay besinler tüketmek mideyi yormaz ve mide dinlenir. Yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak durmak da mide bulantısını geçiren yollardandır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.