Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Mercimeğin Faydaları Nelerdir? Mercimek Neye İyi Gelir?

Farklı yemeklerde kullanılan farklı tip mercimeklerimiz bulunmaktadır. Bu mercimeklerin tamamı birbirinden farklı tatlara sahip olduğu gibi farklı faydalara da sahiptir ve farklı rahatsızlıklara iyi gelmektedirler. İlk olarak kullandığımız mercimek türlerinin hangileri olduğuna değinmek istiyorum;

Kahverengi Mercimek: Nişasta yönünden zengin olması kahverengi mercimeğin ön plana çıkan özelliğidir.

Sarı Mercimek: Püre yapımında sıklıkla tercih edilmektedir. Çok hafif şekilde tadı fıstığa benzemektedir.

Kırmızı Mercimek: Mercimek çorbasında sıklıkla tercih ettiğimiz birçok şifalı özelliği bulunan mercimek türüdür.

Yeşil Mercimek: Bu mercimek türü de oldukça faydalı olup genel olarak her türlü yemeğe katılabilme özelliğine sahiptir.

Mercimeklerin Kullanım Amaçları

Mercimek birçok rahatsızlıkta tercih edilmektedir çünkü;

1-) Hasta, zayıf veya yaşlı olan kişiler tarafından mercimek kan yapıcı olduğu için sıklıkla tüketilmektedir.

2-) Protein eksikliği bulunan ve bu sebeple kendini yorgun hisseden kişiler mercimek çorbası içerek bu sorunlarından kurtulabilmektedirler.

3-) İshal yapıcı olduğundan dolayı ve vücuttaki toksinleri sökerek vücudu temizleme ve rahatlatma özelliğinden dolayı kabızlık sorunu çekenler tarafından sevilerek tüketilmektedir.

4-) Süt miktarını arttırıcı özelliğinden dolayı bebekli anneler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde sıklıkla tüketilmesi sağlıklı çocukların meydana gelmesi açısından oldukça önemlidir.

5-) Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğundan dolayı zayıflamak isteyen kişiler mercimeğin faydalarından yararlanmaktadırlar. Mercimek çorbası bu sebeple diyet listelerinde sıklıkla bulunmaktadır. Ayrıca mercimek uzun süre tok tutucu bir özelliğe sahiptir.

6-) Karbonhidrat bakımından zengin olduğu için menopoz döneminin daha rahat şekilde atlatılmasına yardımcı olmaktadır.

7-) Yüksek potasyum miktarına sahip bir besin maddesi olduğu için mercimek tansiyona iyi gelmektedir. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin tansiyonlarının normal seviyelere çekilmesini sağlamaktadır.

😎 Kas ağrılarını dindirmesi mercimeğin faydaları arasında bulunmaktadır. 1 kase sıcak mercimek çorbası içmek kas ağrılarını yok edici özelliğe sahiptir.

Mercimeğin genel kullanım amaçlarına değindiğimize göre şimdide mercimek çorbasında kullandığımız kırmızı mercimeğin faydaları nelerdir değinmek istiyorum.

Mercimek Çorbasının Faydaları;

Kışın soğuk aylarda sıklıkla tükettiğimiz hatta çoğu zaman kahvaltılarda bile içtiğimiz kırmızı mercimekten yapılan mercimek çorbasının faydalarını öğrenmek ister misiniz?

– Mercimek çorbası kolesterol hastaları ve kalp damar rahatsızlığı olan kişiler tarafından tercih edilmelidir. Çünkü kırmızı mercimek kolesterolü düşürücü etkiye sahip bir besin maddesidir. Bu sebeple kalp damar hastalıklarına iyi gelmekte ve kalp krizi gibi ani ve ciddi tehlikelerle sonuçlanabilecek durumları engellemektedir.

– Mercimek çorbası yüksek oranda lif içerdiğinden dolayı kan şekerini düşürmektedir. Bu sebeple şeker hastaları sıklıkla mercimek çorbası içmelidirler.

– Bağırsak yollarında sıkıntı olan kişiler mercimek çorbası içtiklerinde daha hızlı şekilde tedavi olabilmektedirler.

– Kansızlık sorunu olan kişiler bu sorunlarından kurtuluncaya kadar her akşam yemeğinde küçük 1 kase mercimek çorbası içmelidirler. Bu sayede kansızlıktan çok kısa sürede kurtulabilirler.

Mercimekte Bulunan Besin Maddeleri

100 gram mercimek 340 kaloridir. 22 gramı karbonhidratlardan 24,7 gramı ise proteinden meydana gelmektedir. 0 kolesterol değerine sahip olan mercimekte sadece 1,1 gram yağ bulunmaktadır. Ayrıca mercimeği aşırı derecede faydalı bir hale getiren diğer özellikleri ise 1,5 gram lif, 0,14 gram fosfor, 0,7 gram kalsiyum, 0,6 gram demir ve sodyum içermesidir. A, B1, B2 ve B3 yönünden zengindir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Diş Kliniği dedi ki:

    Ömer Polat Diş Kliniği olarak alanında uzman diş hekimlerimizle birlikte Ortodonti, Estetik Diş Hekimliği ve Diş Tedavisi uygulamalarımızla ihtiyaç ve beklentilerinize özel çözümler sunuyoruz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.