Mayasıla Ne İyi Gelir?

Mayasıla Ne İyi Gelir?

Mayasıl Nedir?

Mayasıla ne iyi gelir? Mayasıl, kalın bağırsağın son bölümünde bulunan ve dışkılama fonksiyonunu yerine getiren elastik dokulu ve damarca zengin makat yüzeyinin gevşemesi sonucu sarkmasına mayasıl, tıbbi adıyla hemoroit denir. Mayasıla halk arasında basur denmektedir.

Mayasıl kaç çeşittir? Mayasıl iç mayasıl ve dış mayasıl olmak üzere iki çeşittir.

İç Mayasıl Nedir?

Makatın kapanmasını sağlayan kas üstündeki toplardamarların genişlemesine bağlı gelişen bir hastalıktır. İç mayasıl elle palpe edildiğinde anlaşılamaz

Dış Mayasıl Nedir?

Makatın kapanmasını sağlayan kasın iç kısmındaki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşur. Dış mayasıl genellikle iç mayasılla birlikte görülmektedir.

Mayasılın Belirtileri Nelerdir?

 • Anal bölgede özellikle geceleri meydana gelen hafif ağrılar
 • Zaman zaman mayasıla bağlı olarak makattan kan gelmesi
 • Mayasılın belirtileri arasında pis koku da vardır.
 • Cildin elastik yapısının zarar görmesine bağlı olarak hafif çatlaklıklar

Mayasıla Ne İyi Gelir?

Mayasıl gibi sizi rahatsız edecek bir şikâyetiniz varsa hem mayası için bitkisel çözümlerin bir veya birkaçını uygulayabilirsiniz hem de mayasıl için pratik çözümleri uygulayarak mayasıl şikâyetinizi rahatlatabilirsiniz.

Mayasıla İyi Gelen Bitkisel Çözümler

 1. Keçiboynuzu: Bir bardak içerisine 10 gram ufalanıp toz haline getirilmiş keçiboynuzu koyun ve 10 dakika kaynatın. Bu keçiboynuzu çayını günde 3 bardak tüketin.
 2. Rezene tohumu: Bir bardak kaynar suyun içerisine 4 gram rezene tohumu koyup 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra günde 2-3 bardak için.
 3. Papatya kurusu: Bir bardak kaynamış suyun içerisine 2 gram papatya kurusu ekleyip 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra bu hazırlanmış papatya suyu ile mayasıl bölgenize pansuman yapın.
 4. Zakkum: Bir tutam zakkum yaprağını doğrayıp kaynatın ve bu kaynamış suyun buharını mayasıl olan bölgeye tutun. Bu uygulamayı her akşam yaptığınızda iyi geldiğini göreceksiniz.
 5. Mayasıla iyi gelen bitkisel karışım: 100 gram Yahudi baklası, 100 gram zulunbe kökü, 100 gram karahalile ve 1,5 kg bal karıştırıp günde üç öğün birer kaşık tüketin.
 6. Basura iyi gelen bitkisel karışım: 100 gram pırasa tohumu, 100 gram üzerlik tohumu ve 1 kg balı karıştırın Her öğün aç karnına bir kaşık tüketin.

Mayasıla İyi Gelen Pratik Çözümler

 1. Ilık suya oturma banyosu: Sıcaklık derecesi 10 derece olan suyun bulunduğu leğene bir miktar karanfil çayı ilave ederek 15 dakika oturmanız mayasıl kaslarındaki toplardamarları rahatlatacaktır.
 2. Tuğla: Bit tuğlayı ısıtarak üzerine oturmanızın da faydası olacaktır.
 3. Sülük yapıştırma: Özellikle şişmiş basurda etkili olan bir yöntemde sülük yapıştırma yöntemidir. Sülük basur içerisindeki pıhtıyı emerek rahatlamanızı sağlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.