Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Ne İyi Gelir?

Öksürük, kısaca, akciğerlerde bulunan havanın, şiddetli bir şekilde dışarı atılması olarak tanımlanabilir. Bu esnada, üst solunum yollarında biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını da sağladığı için, faydalı bir refleks olarak bilinir. Ancak, , son derece rahatsızlık veren, nefes alıp vermeyi zorlaştıran, boğazda ve akciğerlerde tahrişe neden olabilen bir öksürük çeşididir. Genellikle alerjilerin neden olduğu , özellikle geceleri nöbetler halinde başlar ve hastaya büyük sıkıntılar yaşatır.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?  Peki, ? Diye bir soru akla geldiğinde, evde uygulanabilecek birkaç bitkisel yöntem söylenebilir. Bunlar arasında, en kısa sürede en güzel etkiyi gösteren birkaç uygulamayı, burada sizlerle paylaşacağız.

  • Kuru öksürüğün, en bilinen ve en etkili yöntemi, zencefil- bal karışımıdır. Bir çorba kaşığı bal içine bir çay kaşığı toz zencefil, birkaç damla limon suyu katılıp karıştırılır. Balın göğsü yumuşatıcı, zencefilin nefes açıcı etkisi, bu karışımda birleşerek, kuru öksürüğün giderilmesine yardımcı olur. Günde, 3-4 defa birer tatlı kaşığı alınması önerilir.
  • Kuru öksürüğe ne iyi gelir? Sorusuna en etkili bir cevap da, kara turp şurubudur. Bir adet kara turpun içi oyularak çıkartılır. Turbun içi balla doldurulup, üzeri, içinden çıkarılan turpla kaplanır. İçi bal dolu turp, altından bıçakla incecik delinip temiz bir kavanoz üzerine oturtulur. 24 saat sonra, turbun içinden süzülen bal karışımı, günde 2-3 defa birer tatlı kaşığı yenir. Kısa sürede kuru öksürüğün hafiflediği görülecektir.
  • Hatmi çiçeği de, kuru öksürüğün tedavisinde etkili bir bitkidir. Daha çok, kaynar suyla demlenip içilen yöntemi bilinmektedir. Son zamanlarda, aynı uygulamada su yerine süt kullanılmasının daha faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Bir bardak süt içine, 3-4 adet hatmi çiçeği koyulup kaynatılır. Hafifçe ılınana kadar süt içinde bekletilen hatmi çiçekleri, daha sonra süzülür. Süt, balla hafifçe tatlandırılıp içilir.
  • Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?  Salep sütle kaynatılıp üzerine tarçın serpilerek içilirse, göğsü yumuşatır, öksürüğü giderir.
  • Elma kabukları, bir bardak suda kaynatılıp içilirse, faydalıdır.
  • Kuru öksürüğe ne iyi gelir? Diye sorulduğunda, verilecek cevapların en önemlisi, bol su içmek, sigara dumanından kaçınmak, yaşanılan ortamın havasını nemli tutulmasına dikkat etmektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.