Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

İyi ?

Kireçlenme, eklemlerimizde kayganlık oluşturan ve sürtünmeyi engelleyen kıkırdakların ince bir yapıya bürünerek aşınmaya neden olması sonucu oluşan iltihaplara verilen addır. En çok maruz kalan eklemler el, ayak, diz, kalça, boyun ve bel eklemleridir. Özellikle ayaklarını çok kullanan meslek gruplarında görülür. 45 yaş üstü olma etkenlerden birisidir. Menopoz dönemindeki kadınlarda görülme ihtimali çoktur.
Eklemlerin aşırı yük taşıması, örneğin ağır yük işçileri, kilolu kişiler, eklemlerden ameliyat olunması, romatizmal hastalıklara sahip olunması ve hareketsizlik başlıca sebeplerdendir.
Eğer sabah uyandığınızda eklemlerinizde tutulma yaşıyorsanız, diz bükerken çatırtı sesi geliyorsa, merdiven çıkarken zorlanıyorsanız, eğilip kalkmada diz bölgesinde veya boyun bölgesinde sıkıntı yaşıyorsanız, hareketler sonrasında ağrılar hissediyorsanız, eklem çevresinde şişlik oluyorsa kireçlenme yaşıyor olabilirsiniz.
Peki kireçlenmeye ne gelir? İlk etapta yaşam tarzınızda bir takım değişiklikler yapmalısınız. Kilo verebilirsiniz, düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz, ani hareketlerden kaçınmalısınız.
Tıbbi literatürde kireçlenme için uygulanan tedavi yöntemi akupunkturdur. Protez yerleştirme işlemi en son safhaya gelmiş hastalara uygulanır.
Şifalı bitkiler incelendiğinde kireçlenmeye ne iyi gelir?  Çınar yaprağının kaynatılarak aç karna içilmesi yöntemlerden biridir.
Yaklaşık yarım kilo ardıç tohumunun, bir kilo bal ile karıştırılarak aç karna günde üç kez yenmesi kireçlenmeye karşı iyi gelir. Yabani elma çiçeğinin suda demlenerek ve süzülerek ıhlamur uyu ile karıştırılır. Günde üç bardağın tedavi süresince içilmesi iyi gelir.  Kireçlenme olan yere masaj yapılması iyi gelebilir.

Bunların dışında kireçlenmeye ne iyi gelir diye merak ediyorsanız; yemeklerinizde siyah nohutun, kimyonun ve tarak otunun zeytinyağıyla kullanılması ve yapılan yemeklerden yenilmesi iyi gelir.  Bir adet yeşil soğanın doğranarak bir bardak suyun içinde kaynatılmasından sonra ortaya çıkan karışımın günde üç defa içilmesi özellikle diz ve kol eklem kireçlenmelerine iyi gelmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.