Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

İyi ?

Günlük hayatımızda çeşitli sebeplerle sürekli olarak rahatsızlığıyla karşı karşıya kalırız. Sindirim sistemi problemleri, çeşitli hastalıklar, mide üşütmesi, stres vb. birçok farklı etken sebep olabilmektedir. Bu içeriğimizde hangi rahatsızlıklarda karın ağrısına ne gelir ve ayrıntılı olarak değinmeye çalışacağız.

Karın Ağrısına Sıcak Uygulama Yapılmaz!

Bu konu hakkında araştırma yaparken bazı sitelerde karın ağrısına sıcak uygulama yapmanın iyi geleceğinin belirtildiğini fark ettim. Sıcak uygulama krampları, kasılmaları gidererek ağrıların geçmesine yardımcı olur bu gayet doğru bir ifadedir. Beslenme bozukluklarına bağlı olarak görülen karın ağrısı rahatsızlıklarında da sıcak su torbası veya battaniye ile yapacağınız sıcak uygulama oldukça işe yarayacaktır. Fakat karın ağrınız mide kanaması vb tehlikeli rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa sıcak uygulama yapmak damarlarda genişlemeye sebep olacağı için mide kanamasını hızlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu durum hastanın durumunu daha kritik bir seviyeye taşıyabilmekte ve ölüme sebep olabilmektedir. Örneğin çeşitli mide ülserleri vb. hastalıklar tedavi edilmediği takdirde kanamaya ve mide ağrılarına sebep olabilmektedir. Ülserlere bağlı olarak görülen ağrılar ve kanamalarda direk olarak fark edilmeyebilir ve bu durumda sıcak uygulama yapmak kanamayı arttıracağı için hastada ölümcül tehlikelere sebep olabilecektir.

Sebebi Bilinmeyen Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Aniden şiddetli karın ağrısıyla karşılaştığınız zaman ilk olarak rahatsızlığın yediğiniz herhangi bir yiyecekten kaynaklanıp kaynaklanamayacağını düşünmelisiniz. Şüphelendiğiniz herhangi bir yiyecek yoksa ardından soğukta veya aşırı sıcakta kalıp kalmadığınızı tespit ediniz. Yada herhangi bir hastalığınız varsa buna bağlı olarak karın ağrısı yaşayabilirsiniz. Karın ağrısı yaşadığınız zaman sıcak bitki çayları içerek, lavaboya giderek ardından dinlenerek ağrınızın geçmesini bekleyebilirsiniz. Uzun süren ve geçmeyen karın ağrısına derseniz yapmanız gereken karın ağrısıyla beraber başka herhangi bir rahatsızlığınız varsa acilen doktora gitmek olacaktır. Ayrıca bazı komplikasyonların şiddetli karın ağrısı dışında farklı belirtiler göstermeyeceğini bilerek başka rahatsızlığınız olmasa bile hastaneye gidebilirsiniz. Hastanede röntgen vb. çeşitli yöntemlerle ağrınızın asıl sebebi rahatlıkla tespit edilebilmekte ve hızlı şekilde uygulanan tedavilerle geçmesi sağlanabilmektedir.

Gaz ve Şişkinliğe Bağlı Yaşanan Karın Ağrısı

Genel olarak hava şartlarından dolayı kimi zamanlarda ise yediğimiz yiyeceklerden kaynaklı olarak vücudumuzda gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Gazdan kaynaklanan karın ağrısına ne iyi gelir diyenlere ilk önerimiz çeşitli bitkisel çaylar olacaktır. Özellikle papatya ve nane çayı karın ağrısını giderici özelliğiyle ön plana çıkan bitkiler arasında bulunmaktadır. Bunun dışında zencefil çayı da karın ağrısını gideren çaylar arasında bulunmaktadır. Çay içmenin dışında kalın giyinerek soğuk kış günlerinde vücudunuzu sıcak tutmanız gaz ve şişkinliğin daha hızlı geçmesini sağlayacaktır. Vücudu gaz yapmaya meyilli olan kişiler kuru fasulye, kola, gazoz vb. gaz yapıcı besin maddelerini tüketmekten uzak durabilirler.

Karın Ağrısı Ülser vb. Hastalıklardan Kaynaklanıyorsa;

Genel olarak mide rahatsızlığı yaşayan kişiler belirli bir dönemden sonra sürekli olarak karın ağrısıyla karşılaşırlar. Mide ülserleri mide mukozasında yaşanan rahatsızlıklar vb. problemler belirli bir dönem sonrasında daha da ilerleyerek tehlikeli kronik hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu hastalıklardan korunmak için ve karın ağrısını geçirmek için kesinlikle sürekli yaşanan karın ağrısının asıl sebebini bir an önce tespit etmeli ve doğru tedavi yöntemlerini uygulamaya başlamalısınız. Her karın ağrısı yaşadığınızda karın ağrısına ne iyi gelir diyerek kullanacağınız tahmini ilaçlar size daha fazla zarar verecektir. Ülser ağrıları için sadece doktorunuzun size vereceği ilaçlar doğru şekilde ve düzenli olarak kullanmalısınız. Ayrıca hastalığınıza yönelik doktorunuzun önereceği beslenme ve diyet önerilerini dikkate almalı ve disiplinli bir şekilde yerine getirmelisiniz.

İshal Sebebiyle Oluşan Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Midemizi üşüttüğümüzde, yediğimiz yiyeceklerden kaynaklı veya çeşitli hastalıklar sebebiyle özellikle kış aylarında diyare yani rahatsızlığıyla karşılaşabiliriz. İshal sonucunda yoğun karın ağrısı yaşandığında yapmanız gereken vücuttan atılan yoğun su ve sıvı maddeleri karşılamak için su ve meyve suyu içmeye ağırlık vermek olacaktır. Ayrıca olduğunuz zaman vücuttan atılan mineralleri dengelemeniz gerekecektir. Bunun için maden suyu, meyve ve sebzeler, meyve suları ile durumunuzu düzeltebilirsiniz. Ayrıca sırasında kahve, çay gibi kafeinli içecekler ishalinizin kesilmesine yardımcı olabilir. Bu süre içinde süt ve süt ürünleri tüketmekten olabildiğince uzak durmanız bir an önce iyileşmeniz için iyi olacaktır. İshalden kurtulmak için sıcak ortamlarda bulunmaya özen göstermeli ve vücudunuzu soğuktan olabildiğince uzak tutmalısınız.

İshalin en önemli sebeplerinden biri yağlı ve kızartma türü yemekler yemektir. Bu sebeple ishal olduğunuz zaman olabildiğince yağsız ve kızartma türü olmayan yemekler yemelisiniz. Karın ağrınız geçene kadar baharatlı, acılı ve karabiberli yiyeceklerden de uzak durmanız gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Zehirlenme Karın Ağrısına Sebep Olur Mu?

Besin zehirlenmeleri genel olarak ishal, kusma ve karın ağrısı şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bazı gıdalar yenildikten sonra 6-12 saat içinde bu belirtileri gösterirken bazılarının zehirlenme belirtileri göstermesi 24 saate kadar veya daha uzun sürebilmektedir. Zehirlenme sırasında yaşanan kramp ve ağrılar ishal oluşumuna bağlı olarak görülebilmektedir. Yaşanan ishalin ve kusmanın etkilerini gidermek için bol su içilmesi ve sıvı gıdalar tüketilmesi karın ağrısına iyi gelir.

Tuvalete Gitmek Karın Ağrısını Giderir Mi?

İshal (diyare) veya kabızlık (konstübasyon) sebebiyle yaşadığınız karın ağrısında tuvalete gidip ihtiyacınızı gidermek çoğu zaman hızlı şekilde rahatlamanıza sebep olacaktır. Ayrıca vücudunuzda gaz birikmesi olmuşsa bu durumda da lavaboya gitmek karın ağrısına iyi gelen yöntemler arasında bulunmaktadır.

Karın Ağrısına Sebep Olur Mu?

Özellikle aç karnına sigara içildiği zaman vücudumuz yemek yenildiğini zannederek mide de mide asiti (HCI) salgılanmasına sebep olmaktadır. Bu asit boş mideye salgılandığı zaman sindirilecek gıda maddesi bulamayınca mide mukozasında erimeye ve tahribata sebep olur ve bu tahribat zamanda mide ülseri rahatsızlıklarına dönüşür.
Alkol tüketimi ise vücutta yoğun şekilde su atılımına sebep olur çünkü alkolün suyu dağıtma özelliği bulunmaktadır. Enjeksiyon yapılırken alkol kullanılmasının bir diğer sebebide derideki nemi ve mikrobu uzaklaştırmak içindir. Vücuttan aşırı su atılımı başta baş ağrısı olmak üzere karın ağrısı ve birçok ciddi rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Bu sebeple içki içen kişiler beraberinde bol su içmeli veya karın ağrısı yaşamamak için sigara ve alkol kullanımından uzak durmalıdır.

Karın Ağrısına Hangi Çaylar İyi Gelir?

Konunun çok fazla uzadığının farkındayız fakat karın ağrısı neredeyse her türlü hastalıkta ortaya çıkan semptomatik bir belirti olduğundan dolayı son olarak karın ağrısına ne iyi gelir diye düşünenlere birkaç çay ismi vererek konuyu kapatmak istiyoruz. Sizlerde karın ağrısına iyi gelen bildiğiniz farklı yöntemler ve bitkisel çaylar varsa konuya yorum bırakarak destek olabilir ve hem bu konuyu okuyanları hemde bizleri aşırı derece mutlu edebilirsiniz.

Nane Limon Çayı;

Yapmanız gereken bir tutam kadar naneyi (kuru yada taze olması fark etmez) normal boyda bir cezvede kaynattıktan sonra içine yarım limon sıkarak içmeniz olacaktır.

Portakal Rezene Çayı;

Bir miktar suyun içinde aynı oranda portakal kabuğu ve rezene bitkisini karıştırıp içmenin karın ağrısına iyi geldiği ifade edilmektedir.

Badem Süt Karışımı;

Bir bardak sütün içine bir miktar tatlı bademi karıştırıp ekledikten sonra içtiğiniz zaman karın ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Fakat ishal olanların bunu içmeleri tavsiye edilmez genel olarak çocuklarda yaşanan ağrıyı kesmektedir.

Tarçın İçmek;

Bir çay kaşığı tarçını bir bardak suyun içine katıp günde 3 öğün içebilirsiniz.

Karın Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Karışımlar;

Bal Çörekotu Karışımı

1 kg balın içine yaklaşık olarak 100 gram çörekotu karıştırıp karın ağrınız olduğu zaman yerseniz ağrıyı giderme özelliğine sahiptir.

Bal Tarçın Karışımı

Göz kararı bir miktar balın içine 1-2 çay kaşığı toz tarçın karıştırarak yemeniz karın ağrısına iyi gelen karışımlar arasında bulunmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.