Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

, sindirim sisteminin düzensiz çalışmasıyla ilgili bir rahatsızlıktır. Beslenme alışkanlıklarında yapılan yanlış uygulamalar, kabızlığa neden olur. Bağırsakların düzenli çalışmaması sonucu, dışkılama gerçekleşmez. Karında şişlik, bağırsaklarda gaz birikmesi meydana gelir. Bu durum, kişiye sıkıntı verir. Bazı kimselerde, bağırsakların normalden daha yavaş çalışması, bu sorunla sık karşılaşmalarına neden olur.

Bu problemi yaşayan kişilerin aklına gelen, Sorusuna cevap olarak, öncelikle beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bol lifli gıdalar tüketmek, sindirimi kolay besinler tercih etmek, bol sıvı alımına önem vermek, kabızlık sorununu önlemede yardımcı olacak ipuçlarıdır. Tuvalet ihtiyacını, her gün aynı saatte gidermeye dikkat etmek, gün içinde dışkılama gerçekleşmediyse, zaman kaybetmeden, bağırsakları yumuşatacak yöntemleri uygulamak, kabızlığın ilerlemesini önleyecektir.

Bütün bu noktalara dikkat etmekle beraber, yine de çoğumuz bu sorunla karşı karşıya gelebiliriz. Böyle bir durumda, akla ilk gelen, bitkisel yöntemlere başvurmaktır. Peki, kabızlığa ne iyi gelir? Sorusuna verilecek en etkili uygulamalar şunlardır:

  • Kabızlığı gidermede en etkili besinler, kurtulmuş meyvelerdir. Kuru incir, kuru erik ve özellikle kuru kayısı, bağırsakları yumuşatır, dışkılamayı kolaylaştırır. Bu meyvelerin yiyerek tüketilmesi olduğu kadar, kaynatılıp suyunun içilmesi de faydalıdır. Bir başka uygulaması da, akşamdan bu meyveleri suya koyup, sabah aç karnına bu suyu içmektir.
  • Zeytinyağı ve limon karışımı da, kabızlığın giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Sabah aç karnına, bir kaşık zeytinyağına birkaç damla limon sıkılır ve içilir.
  • Keten tohumu da, bağırsakların çalışmasını hızlandıran şifalı bir bitkidir. Havanda dövülüp toz haline getirilen keten tohumu, sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı yutulur. Arkasından bol su içilir. Birkaç saat sonra bağırsaklar çalışmaya başlar.
  • Yine keten tohumuyla uygulanan bir başka yöntem de, hazırlanmış tozu, yoğurtla karıştırarak yemektir.
  • Kabızlığa ne iyi gelir? Sorusunun, en bilinen cevabı , sinamekidir. Kabızlığı kısa sürede geçirmekle birlikte, fazla kullanıldığında, ishale yol açabildiğinden, ölçünün iyi ayarlanması gerekir. Bir bardak su kaynatılır. 3-4 yaprak sinameki, bir tutam anason ve bir tutam rezene koyulup demlenir. Sabah aç karnına içilir.
  •  Lahana, ıspanak, pırasa ve bamya gibi sebzeler, kavun, karpuz, kayısı, şeftali ve elma gibi meyveler, bol lif içerdiklerinden, öğünlerde bu gıdalara yer verilmesi, kabızlık sorununu önlemeye yardımcı olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.