İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir?

Farklı nedenlere bağlı olarak insanların bazı zamanlar içerisinde özellikle girmiş olduğumuz yaz ayları itibariyle rahatsızlığı geçirdiği ortaya çıkıyor. Bu durumlarda  veya ishal nasıl biter diye düşünürken öncelikle ishalin hangi nedenle ortaya çıktığını unutmamak gerekir. İshal, eğer bir enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkmışsa birkaç gün içinde kendi kendine geçmesi beklenecektir. Bu durum çocuklarda 5-7 gün arasında değişkenlik gösteriyor olsa bile bazı durumlarda 2 haftayı bile geçtiği bilinmektedir. Bu zaman yetişkinlerde ise 2 ile 4 gün arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmışsa ishalin belirtilen zaman zarfı içerisinde geçmemesi halinde ve daha da uzun bir süre devam etmesiyle beraber daha ciddi bir sağlık problemini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle hekiminize başvurarak tedavi olunması gerekmektedir. İshalin geçmesini beklerken vücut dengenizin bozulmaması ve vücudunuzun zayıf düşmemesi konusunda  bilmeniz ve bu hususta bazı tedbirler almanız sizlerin faydasına olacaktır. Ancak bunu meydana getirirken çocuklar için farklı yetişkinler konusunda farklı hususlara dikkat edilmesi gerektiğini göz ardı etmek gerekir.

İshale ne iyi gelir diye baktığımız vakit öncelikle bol sıvı tüketilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. İshal esnasında vücut sürekli olarak çok fazla su ve tuz kaybettiğinden dolayı özellikle de ishalle birlikte kusma durumu da bulunuyorsa vücudun susuz kalmasını önleyebilmek adına bol su tüketmeye dikkat etmek gerekir. Bunun dışında içerisinde su, tuz ve şeker içeren sıvıları tüketmenizin de büyük bir yararını görebilirsiniz. Suyla karıştırılmış posasız meyve suları bu konuda size gereken su ve şeker ilavesini sağlayabilecektir.

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Olan Kişiler Ne Yapmalı?

  • İshal olan kişilerin öncelikle sıvı alımına dikkat etmek gereklidir. Su kaybeden vücut zayıf kalacak ve bitkinlik belirtileri ortaya çıkaracaktır.
  • Tuz ve şeker alımına da özen göstermesi gerekir.
  • Kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak kalması gerekir. Kafein vücudunuzdaki suyu emeceğinden zaten sıvı kaybeden vücudunuza zarar verecektir. Bununla beraber bu içecekler ishalinizi daha kötü bir duruma getirebilecektir.
  • Leblebi, kola haşlanmış patates gibi yiyecekler tüketmek ishale çok iyi gelmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.