İshal Ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

İshal Ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

İshal Ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

İshal ve kusmanın vücutta çalışma prensibi aynıdır. Aynı amaçla devreye giren birer savunma mekanizmasıdır. Mide kaslarının tersine hareket ederek mideyi boşaltmak istemesi sonucunda yenilmiş-içilmiş maddeler mideden ağız yoluyla dışarı atılır. İshal ise bağırsak hereklerinin normalin çok üstünde olmasıdır. Fakat ikisinde de vücut, zararlı gördüğü besin ya da bakterileri hızla bünyeden uzaklaştırmayı amaçlar. İshal ve kusma birer hastalık değildir, hastalık belirtisidir. Gıda zehirlenmesi sebep olduğu gibi enfeksiyon çok daha fazla rastlanır. Burada en önemli detay ise ilaçla tedavi etmek vücuda fayda değil zarar verir. O yüzden ev koşullarında ishal ve kusmaya ne iyi gelir onu araştırmak gerekiyor.
İshal ve kusmaya ne iyi gelir sorusu ayrı ayrı yanıtlanırsa daha faydalı olacaktır. Çünkü bu rahatsızlıklar genellikle beraber ortaya çıksa bile kimi zaman yalnızca biri bulunabiliyor. Fakat daha önce yapılmaması gerekenlerden bahsetmek gerekiyor.
Herhangi bir tedaviye ya da tedavi amaçlı alternatif doğal yola başvurmadan önce rahatsızlığın nedeni bilinmelidir. Zaten birçok vakada ilaç ile tedavi doktor tarafından da önerilmeyecek ve evde yapacağınız bazı şeylerle rahatlamak isteyeceksiniz. Öncelikle sıkça yapılan bir yanlışı düzeltmeliyiz. Kusan insana ağzındaki acı tattan kurtulması için bol miktarda su verilmemelidir. İlk seferde en fazla bir kaşık su yeteli olacaktır. Çünkü mide besini dışarı atarken, yiyecek ve içeceklerin emilimine fayda sağlayan potasyum ve sodyum gibi bazı mide asitlerini de atacaktır. Bunların yenilenmesi için bir miktar zaman tanımak gerekiyor. Mide dinlenmesi için 1 saat kadar aç bırakılmalıdır. İshal olan kişi yemek yemesi için zorlanmamalıdır.

Kusmaya ne iyi gelir? 

√  Kustuktan sonra sırt üstü uzanmak ve başı bir miktar yukarıda tutmak gerekir.
√  Hastaya buzlu su acele etmeden yudum yudum arayla içirilir.
√  Uyumak vücudu dinlendirip kusma eğilimini azaltacaktır.
√  Kızartmadan uzak durulmalıdır.
√  Zihni meşgul ederek bulantı azaltılabilir.
√  Kokusuz ve serin ortamda nefes burundan alınıp verilir.
√  Bir çay bardağı hafif şekerli su yudum yudum içilir.

İshale ne iyi gelir?

√  Soğuk bal şerbeti,
√  Şeftali,
√  Kızartma değil haşlanmış patates,
√  Elma ve muz püresi,
√  Pirinç lapası bağırsak hareketlerini yavaşlatacaktır.
√  3 adet havuç kaynatılıp püre yapıldıktan sonra yenilmesi faydalı olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.