Hamilelikte Kullanılan Ağrı Kesici İlaçlar Nelerdir?

Hamilelikte Kullanılan Ağrı Kesici İlaçlar Nelerdir?

Hamilelik döneminde ortaya çıkan baş ağrısı, diş ağrısı, migren ağrısı, gribal enfeksiyon, yüksek ateş gibi problemler ile karşı karşıya kalındığında analjezik ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple hamilelikte analjezik kullanımı da oldukça önemli bir etmene sahiptir. Hamilelikte hangi ağrı kesiciler kullanılır? gibi sorular oldukça fazla gelir. Bu sorunun cevabı yazımızın içinde yer almaktadır.

Bilindiği üzere, ilaçların genel sistemik yan etkileri dışında insan fetüsüne de birtakım zararlı etkiler meydana getirir. İnsanlarda teratogenite yani fetüse zarar ortaya çıkaran, sakatlık yapıcı etkileri değerlendirmek adına, etik sebeplerle yeterli sayıda çalışma gerçekleştirilmemesi sebebiyle, elimizde çok az bilgi bulunmaktadır. Doktorun ilaçları, teratojenite yönünde değerlendirebilmesi ile beraber her ilaç, risk derecelerine göre kategorize olmaktadır. Bu açıdan ilaçlar, kategori A, B, C, D, X olmak üzere 5 gruba bölünmüştür. Amaç bir ilacın hamilelikte kullanılırken hızlı bir biçimde sınıflandırılabilmesidir. İlaç, kendi üreticisi tarafından literatürde tanımlanmışsa, hali hazırda ortaya çıkacak riskinin yanına “M” ibaresi eklenmektedir (CM gibi).

Hamilelikte Kullanılan Ağrı Kesici İlaçlar Nelerdir?

A grubu ilaçlardan söylenirken, hamileliğin ilk üç ayında kullanılmaları durumunda insan fetüsü üstünde bir risk meydana getirmediği, daha sonrasında ise riskin uzak bir ihtimal olduğu ortaya çıkmaktadır. B grubu ilaçlarda ise, insan fetüsü üstünde gerçekleştirilmiş bir çalışma yapılmayıp, hayvansal çalışmalarda fetal risk unsuru bulunmamıştır. Bu grupta, 3. Ayın ardından risk söz konusu değildir, ilk 3 aydaki etkiler ise kanıtlanmamıştır yani belirsiz olarak gösterilir. C grubu ilaçlarda ise kar / zarar dengesi işletilmelidir. Yani ilacın hasta yönünden ele alındığında beklenen yararları, fetüse verebileceği zararı aşan hallerde kullanılması gereken ilaçlardır. Bunlarda, hayvan çalışmalarında fetüse zararlı etkiler olmuştur, ancak insanlar üstünde gerçekleştirilmiş herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Sonuç olarak, risk gruplarından bahsederken kısaca D grubu ve X grubu ilaçlardan da bahsetmek daha önemlidir. D grubu ilaçlar konusunda, insanda fetüse zararlı etkilerine yönelik saptanan gerçekler vardır. Hamilelerde kullanımlarındaki riskler, faydalarına göre daha ağır basmakta olup hamile kadında ya da gebelik riski olan kadında kesinlikle kullanımı tavsiye edilmemektedir. X grubu ilaçlar konusunda, ilacın riski kesinlikle yararından fazla olan, insan fetüsünde zararları kesinlikle tespit edilmiş ilaçlar sınıfında yer alır, bu sebeple hamileler kesinlikle kullanması tavsiye edilmez.

Hamilelikte Kullanılan Ağrı Kesici İlaçlar Nelerdir?

TAVSİYE EDİLEN AĞRI KESİCİLER

Hamilelik döneminde kullanımı söz konusu olduğunda en zararsız ağrı kesiciler parasetamol yada asetominofen türevi ilaçlar olarak gösterilir. Bunlar arasında parol, tamol, minoset, vermidon vardır. Ancak bunlarında doktor denetimi dışında kullanılması oldukça sakıncalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.