Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarında sık sık karşılaştığımız durumlarından birisi güneş yanığıdır. Güneşte uzun süre kaldığımızda derinin kurumasıyla meydana gelen bu yanıklar hayatımızı cehenneme çevirebilir. ultraviyole ışınların neden olduğu bir yanık olduğu için zararlıdır. Bunun için güneşe çıkmadan önce mutlaka kullanmalı ve güneşte uzun süre kalmamalısınız. Peki diyelim ki önceden tedbirimizi almadık ve güneş yanığı meydana geldi o zaman ne yapabiliriz? ?

Güneş yanığı denilince akla ilk gelen tedavi yöntemi yanığın olduğu bölgeye yoğurt sürmektir. Bazı doktorlar yoğurdun yanık için yararsız olduğunu söylese de bazı uzmanlara göre de özellikle soğuk yoğurt yanığın ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Güneş yanığı çoğu kez ağrı yapar. Bu ağrının hafiflemesi için soğuk bir duş alabilir ya da buzdolabında bekletilmiş nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

 

Birinci Derecedeki Güneş Yanıkları

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?  1. derecedeki yanıklar genellikle kızarıklık ve acı oluşturur. Bu tip yanıklarda yanık bölgesine soğuk uygulanması kızarıklık ve acının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Fakat bu uygulama soğuk suyla yapılırsa cilt kuruyacağından nemlendirici kremlerle yapılması daha uygun olur. Ayrıca yanığa gümüş silfodiyazin, landin ya da alao vera içeren yanık kremleri de sürebilirsiniz. Güneş yanığı vücuttaki su tüketimini artıracağından sıvı alımınızı artırmanızda fayda var. Doktora başvurmadan ilaç almanız pek doğru değil. Üstelik aspirin kanı sulandırıcı ve kan dolaşımını hızlandırıcı özellik taşıdığından yanıkla birlikte daha zararlı durumlar ortaya çıkarabilir. Özellikle de çocuklarda yanık tedavisi için aspirin kullanmamalısınız.

 

İkinci Derecedeki Güneş Yanıkları

2. derecedeki yanıklar su toplamış olduğu için bol sıvı almalısınız. Birkaç gün yanık kremi sürdüğünüzde yanık iyileşmeye başlayacaktır. Bu süreçte ağrı yapabilir. Doktorunuza danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.Güneş yanığı iyileştikten sonra bir müddet kaşıntı olabilir. Bu süreçte mümkün olduğunca yanık bölgesini kaşımamaya ve tahriş etmemeye özen göstermelisiniz. Güneş yanığı oldukça ciddi bir yanık olduğu için kalıcı izler bırakabilir.
Güneş yanığına ne iyi gelir? Yanığı iyileştirmek ve ağrıları hafifletmek için uygulayabileceğimiz bazı yöntemler var. Yanığın olduğu bölgeye zeytinyağı sürmek ağrının hafiflemesine yardım eder. Yanık bölgesine zeytinyağı sürün ve üstüne sıcak havlu örtün, havlu soğuyana kadar bekletin. Yanık için etkili bir diğer şey ise yulaf. Yarım bardak yulaf ezmesini bir bardak kaynar suya koyup soğutun. Soğuyan karışımı yanık bölgesine masaj yaparak sürüp 3- 4 dakika bekletin. Daha sonra suyla durulayın. Yanık bölgesindeki pH’ı dengelemek için banyo suyuna ekleyeceğiniz bir fincan elma sirkesi de yanığın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp