Göz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Göz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Göz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Alerjiler, gözde kuruluk olması, göz nezlesi, göz yangısı, fotofobi, rosacea, wegener granülomatozisi vb. birçok sebeple göz yanması meydana gelebilmektedir. Göz yanması ortaya çıktıktan sonra ise akıntı, kaşınma, aşırı gözyaşı, kanlanma, sulanma ve gözde ağrı sıklıkla meydana gelebilmektedir. Bu içeriğimizde göz yanmasının sebeplerinden ziyade genel olarak göz yanmasına ne iyi gelir, bu konu üzerinde duracağız.

Çevresel Faktörlerden Korunmalısınız

Göz yanmasına sebep olan birçok çevresel etken bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; güneş yanığı, toz, rüzgar, sigara dumanı, rüzgarla gelen tahriş edici maddeler, saç spreyi, kirli hava, yüzme sularında bulunan klor gibi tahriş edici maddeler göz yanmasına sebep olan etkenler arasında bulunmaktadır. Eğer bu etkenlerle karşılaştığınız zamanlarda göz yanması problemi yaşadığınızı fark ettiyseniz olabildiğince bu etkenlerden uzak durmaya çalışmalısınız.

Alerjiniz Var Mı?

Bazı kişiler çeşitli alerjilere sahip olduklarını bilmeden yaşarlar fakat; küf mantarları, toz, polen, hayvan kepeği, kolonya, parfüm gibi çeşitli maddeler bu kişilerde alerjiye sebep olabilmektedir. Göz yanması olan kişiler bu alerjilere sahip bireyler ise korunmak amacıyla bu maddelerden uzak durmaları gerekmektedir. Bazı alerji türleri gözde yanma dışında solunum sistemi, sinir sistemi gibi bölümlere etki ederek ölümcül tehlikesi olan durumlar ortaya çıkarabilmektedirler.

Bunların Dışında;

Makalenin başında belirttiğimiz fotofobi, göz nezlesi gibi hastalıklar dışında kullandığınız ilaçların yan etkisi olarak, yaşa bağlı veya uzun süreli parlak ışık sebebiyle de göz yanması meydana gelebilmektedir.

Soğuk Uygulama Göz Yanmasına İyi Gelir

Gözlerinizde yanma ve kaşınma görülüyorsa göz kapaklarınıza hafif şekilde soğuk su vurmak veya ıslak mendille gözlerinizin etrafını temizlemek göz yanmasını giderebilir. Ayrıca çapak oluşan gözleri ılık suyla rahatça temizleyebilirsiniz. Özellikle bebeklerin gözlerinde oluşan çapağı temizlemek için ılık su işe yaramaktadır.

Soğuk Çay Demi İşe Yarar Mı?

Demlediğiniz çayın deminin soğumasını bekleyip bununla gözlerinize masaj yapmanız göz yanmasına iyi gelen yöntemler arasında bulunmaktadır.

El Hijyeni

Göz nezlesi olan kişiler en ufak enfeksiyonda göz yanması problemiyle karşı karşıya kalabilirler bu sebeple özellikle el hijyenine aşırı derecede dikkat etmelidirler. Ellerinizden gözünüze bulaşacak en ufak bir mikrop göz yanmasına sebep olabilir.

Gül Suyu Göz Yanması İçin Faydalıdır

Doğal gül suyunun göz çevresinde oluşan kızarıklıkları, göz altındaki morluk ve siyahlıkları giderme özelliği bulunmaktadır. Bir pamuğu gül suyuyla ıslatıp 10-15 dakika göz çevrenize ve göz kapağınıza sürüp bekletmeniz kızarıklık ve morlukla beraber göz yanmasını da giderici özelliğe sahiptir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.