Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

Fazla soğuk ya da sıcakta kaldığımızda dudaklarımızda oluşan rahatsızlıklardan biri de dudak uçuğudur.
Dudak uçuğunun tekrar görülmesini engellemek gibi bir durum henüz söz konusu değildir. Yalnızca çıkmasını önleyebilir ya da çıktıktan sonra kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Bu iyileşme sürecinde ? şeklinde gelebilecek sorulara kesin çözümler vermeye çalışacağız…

Herpes simpleks virüsünün neden olduğu dudak uçuğu bulaşıcıdır. Dudağında uçuk olan kişinin özel eşyalarından uzak durulması gerekir. Ya da bu kişiyle dudak temasından kaçınılmalıdır.
Dudağınızın kenarında ağrı, kaşıntı, kızarıklıkla kendini belli eden daha sonra sulu bir hale gelen ve kabuk bağlayan uçukları oynamak, patlatmak sakıncalıdır. Dokunulduğunda mutlaka ellerin dezenfekte edilmesi ve diğer göz gibi hassas olan organlarımızı ellemek son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
Hatta bebekler ve küçük yaştaki çocuklarda ölümle sonuçlanan vakaları görmek mümkün.
Makyaj malzemelerinizden dudaklarınız için kullandığınız ruj, dudak fırçası, parlatıcılar gibi uyguladığınız ürünlerin kaliteli olmasına dikkat edin ve başkalarıyla paylaşmayın.

Uçuklu olan bölgeye sıcak su, soğuk hazır çay poşetleri, süt ya da buz ile kompres yapabilirsiniz.
Limonun posalarını çıkarıp dudağınızın üzerine koyabilirsiniz.

Bu şekilde önlemler aldığınızda dudak uçuğuyla yeniden karşılaşma ihtimalinizi düşürdüğünüz gibi başkalarına da bulaştırmamış olursunuz.

Ancak bunların dışında bitkisel karışımların tariflerini de “Dudak uçuğuna ne iyi gelir?” sorunuza cevap olarak verebiliriz.

Evde hazırlayabileceğiniz basit bitkisel önerileri 3 adımda verebiliriz.

1. adım
Limonu dört bölüp, 1 kaşık şap tozu ve birkaç damla zeytinyağı ile karıştırın. Dudağınızdaki uçuğun üzerine sürün.
3 adet küçük soğan arpacığı, 1 diş sarımsağı, bir miktar balı ile 1 yemek kaşığı alkolü karıştırın. Bu karışımı 3. günden itibaren süzdükten sonra pamuk ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

2. adım
10 gr. meşe kabuğu ve ceviz yaprağını 3 bardak suyla 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Daha sonra püre haline getirin ezerek. Soğumasını bekleyin ve uçuğun üzerine uygulayın.

3. adım
Parmağınızın ucunda bir miktarlarda ısırgan otunu 1 bardak suyla karıştırıp kaynatın. Soğumasını bekleyin ve süzüp uygulayın.

Dudak uçuğuna ne iyi gelir? diye sorduğunuzda doğal bitki arayışı içerisinde olanlara tavsiyelerimiz…

Ekinezya, melisa yaprağını, propolis, sarı kantaron, adaçayı gibi bitkileri harici olarak kullanabileceğiniz gibi, elde edeceğiniz suları da işinize yarabilir. Hatta içeriklerinde bu bitkilerin bulunduğu kremleri eczanelerden alabilirsiniz.

Bütün bunları uyguladıktan sonra ya da uygulamadan önce uçuklu olan bölgenin durumuna göre uzman bir doktordan losyon, krem, tablet takviyesi almanızı gerektirecek durumlarda olabilir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp