Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir? Ceviz Neye İyi Gelir?

Günlük 3-4 adet tüketilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilen cevizin sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Aynı zamanda ceviz içinde bulunan omega-3, fitosteroller, magnezyum, melatonin, gümüş, manganez, bakır ve L-arginin sayesinde birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Cevizde Bulunan Omega-3 ve Faydaları;

1-) Yağ oranı düşük olan çocuklarda düzenli ceviz tüketimiyle alınan omega-3 öğrenme kabiliyetini arttırmakta, davranış bozukluklarını gidermekte, huysuzluk ve uyku problemlerinin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

2-) Cevizle beraber omega-3 alımı inme, diyabet, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve depresyonu engelleyici özelliğe sahiptir.

Cevizin Kalp Hastalıklarına Faydaları;

Cevizdeki omega-3 kalp hastalıklarını önleyici bir özelliğe sahiptir. Ceviz yüksek kan basıncını düşürerek tansiyon ve kalp krizlerini engelleyici özelliğe sahiptir. Cevizde bulunan L-arginin maddesi kan damarlarının temizlemesini sağlamakta ve kalp damar sistemine iyi gelmektedir. Ayrıca ceviz tüketimi kalp atışlarının belli bir düzene girmesine de yardımcı olmaktadır.

Ceviz Hafızaya İyi Gelmektedir;

Ceviz içinde bulunan yüksek antioksidan sebebiyle zeka kaybına sebep olan alzheimer hastalığını engelleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca parkinson hastalığına iyi gelmesi de cevizin faydaları arasında bulunmaktadır.

Cevizin Sindirim Sistemine Faydaları;

Mide ve bağırsaklarda biriken gazın atılmasını sağlamakta ve sindirim sistemi bozukluklarının giderilmesinde alternatif tedavi ürünü olarak ceviz tüketimi oldukça faydalıdır.

Ceviz Kış Hastalıklarında Tüketilmelidir;

Kış aylarında grip ve nezleye yakalanmamak için ceviz tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çünkü ceviz vücudun soğuk havaya karşı direncini arttırmakta ve bireyin daha dinç olmasını sağlamaktadır.

Cevizin Zekaya Faydaları;

Ceviz içeriğinde bulunan gümüş iyonları sayesinde zeka gelişimini arttırmaktadır. Ayrıca cevizde bulunan omega-3 de hafızayı güçlendirme konusunda oldukça faydalıdır. Özellikle hızlı etki etmesinden dolayı sınava girecek olan öğrencilere sınavdan birkaç saat önce ceviz tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Ders çalışan öğrencilerin ceviz tüketmesi anlama ve kavrama yeteneklerinin gelişmesini sağlamaktadır.

Ceviz Safra Taşına İyi Gelmektedir;

Cevizde bulunan magnezyum ve fitosterollerin safra taşı oluşumuna engel olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Ceviz Uykuyu Düzene Sokar;

Gece uyuyamama sorunu olan kişiler veya uyumasına rağmen sürekli kendini yorgun hisseden kişilerin düzenli ceviz tüketmeleri gerekmektedir. Çünkü cevizde melatonin denen bir madde bulunmaktadır. Bu madde beyin sinirlerini gevşeyerek sakinleşmesini sağlamakta, uykuya geçme hızını arttırmaktadır.

Ceviz Hangi Kanser Türlerine Karşı Faydalıdır?

Bütün sebze ve meyveler gibi ceviz de içinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanser oluşumuna sebep olan ajanlara karşı etkili olduğu kadar özellikle cevizde bulunan fitosterollar prostat kanseri, güğüs kanseri ve kalın bağırsak kanserini engellemektedir. Fitosterol sadece belli başlı bakliyatlarda bulunup hücre onarımını sağlayan mucizevi bir maddedir. Üstelik cevizde bulunan fitosterol bağırsaklardaki kolestrol emilimini aşırı derecede düşürmektedirler.

Ceviz Kan Pıhtılaşmasını Önlemektedir;

Ceviz damarlarda görülen sigara kullanımı vb. sebeplerle oluşan kan pıhtılaşması sorununu gidermeye yardımcı olmaktadır. Bir nevi doğal kan sıvılaştırıcı görevi gören ceviz bu sayede damar tıkanıklığına bağlı görülen beyin krizleri riskini azaltıp aynı zamanda ani kalp krizleri ve emboliyi yok etmektedir.

Günlük Ne Kadar Ceviz Tüketilmelidir?

Doktorların tavsiye ettiği ortalama günlük ceviz tüketimi miktarı ortalama 4 taneyi geçmemelidir. Çünkü çok fazla ceviz tüketmek aşırı yağ alımına sebep olarak kilo almaya sebep olabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.