Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Soğuk havalarda üst solunum yolu rahatsızlıkları daha çok ortaya çıkar. Soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi hastalıkların yanında boğaz şişmesi de kendini gösterir. Boğaz şişliğinin nedeni viral olabileceği gibi bakteriyel de olabilir. Boğaz iltihaplanması yani farenjit sonucu ortaya çıkan boğaz şişmesi için en etkili yöntem antibiyotiktir. Fakat bitkisel yöntemlerle de boğaz şişliği giderilebilir.

Boğaz şişliğinin yanında ses kısıklığı, öksürük, boğaz yanması, yorgunluk ve nefeste koku hissi olabilir. Bu gibi durumları önlemek ve şişliğin azalmasını sağlamak için öncelikle yapacağınız şey bol su tüketerek boğazınızın nemli kalmasını sağlamaktır. Ayrıca bulunduğunuz ortamdaki havanın da nemli olması boğaz ağrısı hissetmenizi azaltacaktır.

Meyve suları ve süt gibi boğazınızı kurutarak tahriş olmasına olanak sağlayan besinlerden uzak durun. Çay ya da çorba gibi besinleri ılık olarak tüketin. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk besinler boğazınızda tahrişe neden olacaktır. Gün içinde sık sık tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Bu boğaz şişliğinizi hafifletecektir.

Meyan kökü içeren boğaz pastilleri de boğaz şişliğine iyi gelir.

? Boğaz şişliği için bitkisel çözümler nelerdir?

  1. Boğaz şişliğine iyi gelen bitkisel çözümler mevcut. Bunları tüketerek boğaz şişliğinden ve ağrısından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Fakat hamileler, çocuklar ve farklı rahatsızlıkları olan kişiler bunları kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalı.
  2. Osha, ekinezya ve propolis içeren bitkisel spreyler boğaz şişliğine iyi gelir.
  3. Altın mühür bitkisi antimikrobiyel ve antienflamatuvardır. Fakat tadı kötü olduğu için tüketmek istemeyebilirsiniz. Bunun yerine esansını kullanabilirsiniz.
  4. İnce ince doğranmış 2 diş sarımsağı çeyrek kiloluk bir kavanoza koyun. Üzerine kaynar su ekleyip kapağını iyice kapatın. Yarım saat kadar bekledikten sonra suyunu süzün. Bütün bir limonun suyunu ve biraz bal ekleyerek ılık olarak tüketin.
  5. Şakayık çiçeğini ve servi kozalağını iyice ezip karıştırın. Karışıma biraz bal ekleyip marmelat kıvamına getirin. Yemeklerden önce ve sonra bir çorba kaşığı tüketin.
  6. Yeni toplanmış mine çiçeklerini ezin. Posasını yumurta sarısıyla karıştırın. Bu karışımı sıcak suya batırılmış bir tülbente sürüp boğazınıza sarın.
  7. Keten tohumu, hatmi kökü ve sumağı 20 dakika boyunca su ile kaynatın. İyice sıkıp bulamaç haline getirin. Bu bulamacı bir tülbente sürüp boğazınıza sarın.
  8. Mersin yaprağı, pelit, ayva yaprağı ve meşe kabuğunu 30 dakika boyunca su ile kaynatın. Yine posasını çıkartıp bu posayı tülbente sürün. Tülbenti boğazınıza sarın, süzdüğünüz suyu ise yatmadan önce bir fincan ılık olarak için.
  9. 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 2 çay kaşığı bal, 5- 10 damla limon suyu ve yarım bardak ılık suyu karıştırın. Bu karışımla günde 4- 5 kez gargara yapın.

Ayrıca adaçayı, meyankökü çayı, papatya çayı, karaağaç çayı ve okaliptüs çayı da boğaz şişliğine iyi gelir fakat yan etki oluşturabileceği için bilinçli olarak tüketilmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.