Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Tıp dünyasında ‘Farenjit’ olarak adlandırılan bu rahatsızlık eğer önlemler alınmaz, müdahaleler yapılmazsa kişide ciddi boğaz ağrısı sorunlarına yol açabilir bir nevi kişinin hayatını zehir edebilir. Kişi en küçük yutkunma da bile zorlanır, ağrı sorunları yaşar. Bizde sizlere bu sorunların yaşanmaması için  konusunu, doğal yöntemleri ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Yöntemleri düzenli bir şekilde uygularsanız ve dikkat etmeniz gereken noktalara dikkat ederseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.

1-Tuzlu Su Gargarası

Boğaz ağrılarının asıl nedeni boğazdaki mukoza zarının iltihaplanması ve şişmesidir. Tuzlu gargarası mukoza zarında oluşan iltihaplanması azaltır, şişlik varsa şişliği azaltır. Gargarayı uygulamak için yarım su bardağı kadar suyu ılıtın. Suyun sıcaklığının ılık olması çok önemli. Çok sıcak su veya soğuk su boğazdaki ağrıları arttırabilir, iltihabı tetikleyebilir.  Ilıtılmış suyun içine yarım çay kaşığı kadar sofra tuzu ekleyin ve karıştırın. Tuz iyice çözündükten sonra o su ile gargara yapın. Bu uygulamayı gün içinde 3 defa uygulayın. Gargara süreniz 30-40 saniye arasında olsun. Gargarayı yaparken tuzlu suyun boğaz bölgenize temas etmesini sağlayın, sadece ağız içinde gargara yapmayın.

2-Bal ve Sirke

Sirke asitli yapısından dolayı iltihaplanmayı oluşturan bakterileri öldürür, boğaz arılarını azaltır. Bal ise boğazda yumuşatıcı bir etki yaratır, boğazınızın tahriş olmasını engeller. 1 bardak suyu kaynatın sonra suyun içine 1 yemek kaşığı sirke ve bal katın. Bal iyice eriyene kadar karıştırın ve hazırladığınız karışımı için. Hazırladığınız bu karışım boğaz ağrılarınızı kısa sürede geçirir. Bal erimeden karışımı içerseniz boğazınızdaki ağrılara etki etmeyebilir. Karışımı boğaz ağrılarınızın arttığı günlerde 2 kez içebilirsiniz.

3-Sarımsak

Sarımsak en güçlü doğal antibiyotiklerden birisidir. Boğaz enfeksiyonları ve enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrıları ciddi anlamda azaltır. Yöntemi uygulamak için 1 diş sarımsağı alın, kabuğu soyun. Sonra sarımsağı ikiye bölün ve parçaları ağzınıza yerleştirin. Sarımsaktan akan suyu iyice emin, su akmadığı zamanlarda dişlerinizle sarımsak parçalarını hafif sıkarak suyunu çıkartın. Sarımsak parçalarının suyu bittiği zaman yeni bir sarımsakla tekrar uygulayabilirsiniz yöntemi. Sarımsak yönteminin tek yan etkisi kokusudur. Ama burada sağlınız göz önünde bulunduğu için kokuya aldırış etmemeniz gerekiyor.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, doğal yöntemler nelerdir konusunu size ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Geriye sadece bu yöntemleri düzenli bir şekilde uygulamanız kalıyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.