Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Hava değişimlerinin sıkça yaşandığı bahar aylarında soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları dikkat edilmesi gereken hastalıklardandır. Kış ayından bahar ayına geçiş dönemlerinde hava şartlarının sürekli değişmesi ve sıcaklık farklarından dolayı üst solunum hastalıklarına çabuk yakalanırız. Grip ve soğuk algınlığına yakalandığımızda en çok şikayet ettiğimiz şeylerden biri de boğaz ağrısıdır. günlük yaşantımızda da bizi rahatsız eder. Peki boğaz ağrısına ?

Boğazımıza yerleşen virüs ve bakteriler burada enfeksiyonlara neden olarak boğazın tahriş olmasına sebep olur. Boğaz tahrişinin nedenlerinden biri de bu enfeksiyonların boğazın nemli olmasını sağlayan mukoza tabakasını inceltmesidir. Grip ya da soğuk algınlığına yakalandıysak ve boğaz ağrılarımız varsa ne yapabiliriz? ? Boğaz ağrısı için en çok kullanılan yöntemlerden birisi gargara yapmaktır. Gargara boğazda asitli bir ortam yaratarak bakteri ve virüslerin burada yaşamalarını zorlaştırır. Bitki çayları ve gargaralar boğazın tahriş olan dış çeperinde mukoza benzeri bir katman oluşturur ve tahrişi engeller, iltihaplanmayı hafifletip bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Karanfil sahip olduğu anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikler ile boğaz ağrılarını hafifletir. Ayrıca yeşil çay ve frambuaz çayıyla yapılan gargaralar da boğaz ağrısına iyi gelir.

Boğaz ağrılarını hafifletmek için bir diğer şey ise bol sıvı tüketmektir. Boğaz ağrısından şikayetçi olanlar sigaradan ve kirli havadan uzak durmalı bulundukları ortamı olabildiğince nemlendirmelidirler. Kaloriferin üstüne koyacağınız ıslak havlu ya da bir bardak su havanın nemli olmasını sağlayacak kolay yollardan bazılarıdır. Ayrıca boğaz ağrısını tetiklememek için çok sıcak ya da çok soğuk besinler tüketmemeli yiyecek ve içecekleri olabildiğince ılık almalısınız.

Ihlamurda bulunan flavonoit gibi bazı maddeler iltihap giderici ve ağrı kesici, müsilaj gibi bazı maddeler ise boğazı yumuşatıcı özellikler taşır. Ihlamurun yanında adaçayı ve ekinezya karışımı, papatya çayı, karaağaç çayı ve okaliptüs çayı da boğaz ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca boğaz ağrısından kurtulmak için ballı veya mentollü pastiller kullanabilir meyan kökü ile gargara yapabilirsiniz.

Bir bardak suya koyacağınız çeyrek çay kaşığı tuz ile yapacağınız gargara da boğaz ağrılarınıza oldukça iyi gelecektir. Bu karışımı her seferinde taze olarak hazırlamalı ve kesinlikle yutmamalısınız. Ayrıca acı biberde bulunan “capsicum” adlı madde boğaz ağrısını hafifletir ve iltihaplanmayla savaşır. Bir bardak suya koyacağınız 5 parça acı kırmızı biber ya da biber sosuyla gargara yaptığınızda boğazınız yanacaktır fakat 15 dakikada bir birkaç defa yaptığınızda ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.