Bel Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Bel Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Bel Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Ani hareketler sonucunda, yanlış yatış ve oturuş sebebiyle, çeşitli eklem rahatsızlıklarından kaynaklı vb. birçok sebeple sıklıkla bel tutulması rahatsızlığıyla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bel ağrısı ve bel tutulması rahatsızlığına ne iyi gelir neler yapılması gerekmektedir. Bel tutulması nasıl geçer vb. tüm sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

İlk Olarak Hastalık Nedeni Tespit Edilmelidir

Sırtında veya belinde ağrı yaşayan kişiler ilk olarak karşılaştıkları ağrının sebebini tespit etmelidirler. Çünkü akciğer, safra, mide vb. çeşitli organlarda yaşanan problemler bel tutulmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple rahatsızlığın asıl sebebi gerekli muayene işlemleri yapıldıktan sonra net olarak tespit edilmeli ve ona yönelik bir tedavi girişimi uygulanmalıdır. Doktora gidildikten sonra MR yada EMG çekilerek tam olarak bel tutulmasının hangi rahatsızlık sebebiyle ortaya çıktığı tespit edilebilmektedir.

Sırt Kaslarını Gevşetmek Bel Tutulmasına İyi Gelir

Sürekli olarak çeşitli sebeplerle bel tutulması yaşayan kişiler kaş gevşetici olan ve lokal (bölgesel) etki gösteren merhemler kullanarak bu ağrılarından ve tutulmalardan kısmi oranda kurtulabilirler. Kullanılan merhem, jel vb. ilaçların deriye iyi şekilde masaj yapılarak yedirilmesi gerekmektedir.

Sıcak Havlu Bel Tutulmasına İyi Gelir Mi?

Sıcak uygulamalar genel olarak kas gevşetici özellikleri sebebiyle bel tutulmasını giderici etkiye sahiptirler. Bu sebeple belinize sıcak havlu koymanız ağrının ve tutulmanın geçmesine yardımcı olabilir. Ayrıca sıcak su torbası ile uygulama yapmak da bel tutulmasına iyi gelen yöntemler arasında bulunmaktadır.

Alternatif Tedavi Uygulamaları

Bel tutulması yaşayan kişilere önerilen farklı bir tedavi yöntemi de alternatif tedavidir. Akupuntur, nöral tedavi, manipulasyon, masaj, soft lazer tedavisi vb. yöntemler bel tutulmasına iyi gelen yöntemler arasında bulunmaktadır.

Stresten Uzak Durmak

Stres birçok hastalığın ve ciddi rahatsızlığın tetikleyici etkeni olabilmektedir. Bu sebeple bel tutulmasından kurtulmak için stresten ve stresli ortamlardan olabildiğince uzak durmalısınız. Örneğin; tatile gidebilir, çeşitli hobilerinizle uğraşabilirsiniz. Eğer psikolojik etkenler sebebiyle stres ve sıkıntı yaşıyorsanız psikolojik destek almanız işe yarayabilir.

Düzenli Egzersiz

Bel tutulmasına ne iyi gelir diyen kişilere doktorların genel olarak önerdiği etkili yöntemlerden biri de bel kaslarını güçlendiren egzersizler yapmalarıdır. Yüzmek, düzenli yürüyüş yapmak, hafif aerobik hareketler vb. egzersizler bel kaslarının güçlenmesini sağlayarak bel tutulmasının geçmesine yardımcı olabilir.

Ani Hareketlerden Uzak Durmak

Ani şekilde eğilmek, sağa sola dönmek vb. hareketler bel tutulmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple olabildiğince ani hareketlerden kaçınmalısınız. Birşeylere uzanacağınız zaman eğilmek yerine çömelmek, otururken sırtı ve boynu boşta tutmak yerine yumuşak bir yastıktan destek almak bel tutulmasına iyi gelen yöntemler arasındadır. Sandalyede otururken dizlerinizi kalçanızdan yukarıda tutmak, ayaktayken sırtınızı dik tutmak vb. yöntemlerde bel tutulmasına iyi gelir.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.