Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? 

İnsanların sık sık karşılaştığı durumlardan birisidir bel ağrıları. Birçok nedeni olabileceği gibi genellikle gün içindeki yanlış duruşlardan, aşırı kilodan, kas kasılmalarından, ağır kaldırmaktan ve stresten ortaya çıkar. Omurların arasındaki disklerin kaymasıyla meydana gelen bel ağrıları birkaç basit yolla geçirilebilir. Ancak sık sık çekiyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bel ağrıları bel fıtığı gibi başka ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Günlük hayattaki yanlış duruşlardan ve  yoğunluktan meydana gelen bel ağrıları nasıl geçer?

Bel ağrılarınız basit nedenlerden dolayı ortaya çıktıysa ağır olmayan egzersizler yaparak, kısa yürüyüşlere çıkarak ağrıları geçirmeniz mümkün. Ayrıca uzun süre ayakta durmamaya dikkat etmelisiniz. Sürekli masa başında olduğunuz bir işte çalışıyorsanız bel desteği olan sandalyeleri tercih etmeli ya da sandalyenize bel desteği koymalısınız. Rahat kıyafetler ve alçak topuklu ayakkabılar tercih etmek de bel ağrılarınızı en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Bel ağrısının nedeni hava akışlarından ve soğuktan kaynaklı da olabilir. Bunun olmaması için hava akışlarının olduğu cereyanlı yerlerden ve klima altlarından uzak durmalısınız. Yatak istirahati yapmak da bel ağrısına iyi gelebilir fakat bu süre birkaç günü geçmemelidir. Yatarken dizlerinizin altına yastık koyarak sırtüstü yatmak ya da dizlerinizi büküp arasına yastık koyarak yan yatmak bel ağrısına iyi gelecektir.

Evde uygulayacağımız basit yöntemlerden bel ağrısına ne iyi gelir? Ağrıların ilk iki günü 5- 10 dakikalık soğuk kompresler yapabilirsiniz. Buz torbasını bel bölgenize uygulayarak soğuk kompres yapabilirsiniz. Ağrılar birkaç gün geçmezse sıcak kompres yapmayı deneyebilirsiniz. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar da ağrılarınıza iyi gelecektir. Bel ağrıları genellikle bir ay içinde kendiliğinden geçer fakat ağrı uzun sürüyorsa ve ataklar halindeyse mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Aşırı kilolar da bel ağrısına neden olabilir. Aşırı kilolardan kurtulmak sağlığınız için iyi olacaktır. Ayrıca hareket ederken dikkatli davranmalı, ani hareketlerden kaçınmalı, ağır eşyaları kaldırırken dikkatli olmalı ve belinize yüklenmemelisiniz. Günlük hayatın yoğunluğu ve stres de bel ağrısına neden olabilir. Stresten olabildiğince uzak durmaya çalışın ve ufak egzersizlerle kendinizi rahatlatın.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.