Bebeklerde Bronşite Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşit Nedir? Neden Olur?

Bebeklerde bronşite ne iyi gelir demeden önce bronşitin ne olduğunu bilmek ve ona göre davranmak gerekiyor. Çünkü bronşit hayatın geri kalanında zaman zaman kendini hatırlatacak kadar sinsi bir hastalıktır. Bildiğiniz gibi doğru nefesi burnumuzdan alıp ciğerlerimize göndeririz. Nefes soluk borumuzdan ciğerlere ilerler ve giderken iki ayrı kanala ayrılır. Bu kanallara bronş denilir. Bronşların bir sebepten dolayı enfeksiyon kapmasına ise bronşit denir. Bronşitin belirtisi ise çok klasiktir; balgamlı, sert, göğüste ağrı bırakan bir öksürük başladığında bronşitten şüphelenilebilir.
Bronşit bir enfeksiyon hastalığıdır. Her yaşta kadın ve erkekleri etkileyebildiği gibi daha sık bebeklerde görülür. Bağışıklık sistemlerinin zayıf olması hastalığa daha kolay yakalanmalarına neden olur. Nefes alırken bronşlara yapışan virüsler, kişinin bağışıklık sisteminin yavaşlamasıyla enfeksiyona dönüşür. Vücudumuzun savunma mekanizması enfeksiyon yaratan virüsü atmak için öksürüğü devreye sokar daha sonra ise şişerek balgam üretmeye başlar. Bu sayede kendi kendini temizlemeyi amaçlar fakat bebeklerde bu durum biraz daha sıkıntılı geçer. Öksürmeyi tam olarak doğru yapamadıkları, balgamı tüküremedikleri ve rahatsız oldukları durumu net anlatamadıkları için ebeveyn olarak yardımcı olmak gerekiyor. Peki, bebeklerde bronşite ne iyi gelir derseniz size önce doktor muayenesini önermemiz gerekiyor. Doktor tarafından bronşit teşhisi konup ilaçları doğru bir şekilde kullanırken evde yapacağınız alternatif tedavi yöntemleriyle bebeğinize yardımcı olabilirsiniz.

Bebeklerde Bronşite Ne İyi Gelir?

Eğer bebeğiniz 1 yaşından küçükse doktorun verdiği ilaçlar haricinde doktorunuzun önermediği hiç bir şey vermeyin. Bol su içirip vitamin takviyesi verebilirsiniz. 1 yaşını doldurmuşsa;
√  C vitamini yüksek portakal, mandalina gibi direncini yükseltecek meyveler yedirin.
√  Balgamlı öksürüyorsa kesinlikle öksürük şurubu vermeyin! Doktorunuzla konuşurken öksürüğü detaylı anlatın. Örneğin; kuru ve sert ya da balgamlı gibi.
√  Öksürük için çay kaşığının ucuyla toz zencefil ve bir tatlı kaşığı balı karıştırıp sabah ve akşam tattırabilirsiniz.
√ Ayaklarının altına ya da sırtına vicks krem sürebilirsiniz. Ama dikkat edin aynı anda göğüs ve sırt bölgesine sürmeyin, tehlikeli olabilir.
√  Ihlamur çayı kaynatıp gün içinde zorlamadan içirin. Ihlamur boğaz ağrısını hafifletir, terlemeye yardımcı olur, bebeği rahatlatır. Şeker yerine pekmezle tatlandırabilirsiniz.
√  Kustuğu zaman panik yapmayın. Balgam tüküremediği için yutarak midesine biriktirdiği balgamı ancak bu şekilde geri atabilir.
√  1 adet karaturpun ortasını oyun, dibine ufacık bir kesik atın. Oyuk kısma 1 kaşık bal koyup bir bardağa turpu oturtun. Gece boyu süzülmeye bırakın. Süzülmüş bal şurup gibi olacaktır. Çay kaşığıyla sabah ve akşam verebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.