Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Sindirim sisteminde oluşan sorunlar arasında yer alan oldukça yaygın olarak genç ya da yaşlı demeden kişilere oldukça rahatsızlık veren bir sorundur. Basurun çıkış nedenlerinden en önemlisi kabızlıktır. Bu yüzden ilk olarak net cevap olarak bilinmesi gereken en önemli şey olabildiğince kabızlık sorunundan uzak durulabilmesidir. Bunun için lifli gıdalar tüketilmelidir. Özellikle zeytinyağını düzenli olarak tüketilmesi bağırsak düzenini sağlayacağından aç karnına bir kaşık yutulması faydalıdır.  Yine sabahları aç karnına suda bekletilen kayısılar kabızlığınızı engelleyecektir. Basur kanamalarının en aza indirgemek için yoğurt ve kefir’in önemi büyüktür. Ayrıca bolca sebze ve meyve tüketilmelidir. Bol bol su içilmesi basur’un ilerlemesini önlemenin en önemli faktörlerindendir.  Günde 2 litre su içilmesi oldukça yararlıdır.

Basur kanamasına ne iyi gelir? Ne yapabilirim de bu sorunun üstesinden gelebilirim diyenler için basit uygulanabilir çözümler vardır. Öncelikle banyo esnasından ılık suyla temizlenmesi, rahatlatılması gerekir. Bölge her zaman temiz ve kuru tutulmalı kesinlikle kuru, sert tuvalet kâğıdı temas ettirilmemelidir. Bölge doktorunuzun önermiş olduğu merhemlerle yumuşatılmalıdır.

Bunun yanı sıra vücuda tuvalet alışkanlığı kazandırmak etkili olacaktır. Belirli saatlerde mutlaka tuvalet ihtiyacının karşılanması kişinin ihtiyaçlarını daha sağlıklı ve kaliteli şekilde gidermesine sebep olacaktır. Ayrıca kişin iç çamaşırının daima temiz olması basur şikâyetlerinde önemlidir. Bununla birlikte hayvansal gıda dediğimiz örneğin sosis, sucuk gibi çiğ tüketilen gıdalardan, aşırı baharatlardan, çay ve kahve gibi sindirimi zor gıdalardan kaçınılmalıdır. Basur kanamasından yakınanlar kuşburnu ve kök zerdeçal otundan bitkisel çay oluşturup basur kanamalarını çözümleyebilirler. Ayrıca tarçın, kara kale, nane, gül suyu, safran, toz zerdeçal basur sorununu rahatlatabilen baharatların başında gelir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.