Balın Faydaları Nelerdir?

Balın Faydaları Nelerdir?

Balın Faydaları Nelerdir? Bal Neye İyi Gelir?

Kahvaltılarımızda severek tükettiğimiz balın hem sağlığımıza hemde güzelliğimize birçok faydası bulunmaktadır. İsterseniz ilk önce balın cildimize ve güzelliğimize faydalarına değinip ardından bal hangi hastalıklara iyi gelir ayrıntılı bir göz atalım.

Balın Güzelliğimize Faydaları

Bal sahip olduğu anti-mikrobik ve anti-septik özellikleri sayesinde temizleyici ve nemlendirici olarak cilt bakım sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Çeşitli limonlu, zeytinyağlı ve ballı cilt maskeleri oluşturarak evinizde uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda bal şampuana 1 çay kaşığı karıştırılarak uygulandığı takdirde saç köklerinin güçlenmesine ve saç dökülmelerinin önlenmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca bal doğal bir antioksidan olduğu için saçların daha hızlı şekilde çıkmasını sağlamaktadır.

Bal Sedef Hastalığını Engellemektedir;

Bal anti-bakteriyal özelliği sayesinde kafa derisinde mantar enfeksiyonlarının oluşumunu engellemekte ve sedef hastalığı görülme olasılığını minimum düzeye düşürmektedir.

Bal Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Bal özellikle siroz hastaları tarafından oldukça sık tüketilmelidir. Çünkü bal vücutta bulunan zehirli maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmakta ve vücudun daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Siroz hastalığının dışında böbrek kumu dökmekte olan hastalarda rahatsızlıklarından kurtulmak için balın faydalarından yararlanabilirler.

Bal Kalp Krizini Engellemektedir;

Balın kalp krizi riskini oldukça düşürmektedir. Çünkü bal;

– Kalbin güçlenmesini sağlamaktadır.

– Kalp çarpıntılarını dengeleyici özelliğe sahiptir.

– Damarların genişlemesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede;

Bal sayesinde damar tıkanıklığına bağlı kalp krizleri engellenmekte ve ani strese bağlı durumlarda görülen kalp ritim bozukluklarına bağlı krizlerde son bulmaktadır.

Bal Böbreklere Faydalıdır;

Balın böbrek kumlarını döktüğüne değinmiştir. Bunun dışında bal hazımsızlık sorununu giderdiği, bağırsak yaralarını iyileştirdiği, karaciğer ve midedeki atıkların ve zehirlerin temizlenmesine yardımcı olduğu için böbrek hastalarının düzenli tüketmesi gereken bir besin maddesidir. Özelliklede idrar söktürücü olması sebebiyle böbreklerin yorulmadan ve yıpranmadan çalışmasına oldukça faydası bulunmaktadır.

Balın Kış Hastalıklarında Kullanımı

Kışın öksürük, nezle, grip vb. her türlü rahatsızlığınızda balın faydalarından yararlanabilirsiniz. Yoğun öksürük anında bir bardak sıcak süte bir çorba kaşığı bal karıştırarak içmeniz boğazınızı gevşeterek yumuşamasına ve öksürüğün kesilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca ballı süt içmek bağırsak parazitlerini yok ederek hastalıklara bağlı ağrıları dindirmekte ve gece rahat bir uyku uyumanıza imkan tanımaktadır. Bademcik ağrılarında ise 1 bardak adaçayına sirke ve bal koyarak gargara yapmanız ağrının hızlı şekilde kesilmesini sağlamaktadır. Bal vücudun direncini arttırdığı için kış hastalıklarına yakalanma riskini düşürmekte ve hastalıklar anında daha hızlı şekilde iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Bal Mantar Zehirlenmesinde Acil Müdahale İmkanıdır;

Mantar zehirlenmesi vakası görüldüğünde hastanın hastaneye yetiştirilinceye kadar kimyon suyu ile bal karıştırarak içmesinin erken ve acil müdahale olarak hayat kurtarabilecek bir etkisi olduğu doktorlar tarafından belirtilmektedir.

Ağrı Kesici Olarak Bal Kullanımı;

Balın doğal olarak romatizmal hastalıkları geçirdiği bilinmektedir. Bunun dışında sütle karıştırılarak içildiğinde boğaz ve ağız ağrılarını gidermektedir. Göz kapaklarına sürülen balın göz ağrılarını dindirmeside balın faydaları arasında bulunmaktadır. Ayrıca karın ağrılarının giderilmesi içinde bal tüketimi etkili bir çözüm yoludur.

Bal Felci Etkilemektedir;

Yapılan araştırmalar sonucu düzenli bal tüketiminin felç ve inmeleri engellediği keşfedilmiştir. Ayrıca kışın soğukta veya aşırı tuz tüketiminden kaynaklanan yüz felcinin görülme olasılığını da oldukça düşürmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.