Balgama Ne İyi Gelir?

Balgama Ne İyi Gelir?

Ne İyi Gelir?

Vücutta biriken toz, mikrop ve diğer zararlı etkenlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlayan salgıya denilmektedir. vücudun savunma mekanizması için ciddi öneme sahiptir fakat atılamadığı takdirde sürekli öksürük ve genizde takılmaya sebep olur. Balgamın atılabilmesi için doktor reçetesiyle verilen sökücü ilaçlar son derece etkili olmaktadır fakat olurda balgamdan hızlı şekilde kurtulmak isteyebilirsiniz diye düşünerek isimli bu makalemizi hazırladık. İçeriğimizde balgama iyi gelen bitkisel tariflerden söz edeceğiz.

Birinci Tarifimiz;

– 1 adet elma kabuğu
– Göz kararı zencefil, karanfil ve tarçın
– 2 bardak su

Bu maddeler 2 bardak suyun içinde kaynatıldıktan sonra ılımaya bırakılmalıdır. Bir süre bekleyip ılık olduktan sonra bu suyu içmeniz gerekmektedir. Bu karışım balgamın sökülmesini kolaylaştırdığı gibi balgamın sebep olduğu boğaz tahrişini de giderici özelliğe sahiptir.

İkinci Tarif

– Ihlamur ve Su

Bu malzemelerle hergün ıhlamur çayı hazırlayıp içebilirsiniz. Ihlamur çayı hem rahatlatıcı özelliğe sahiptir hemde balgamın sökülüp dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Üçüncü Tarif

– Bir su bardağı su ile bir çay kaşığı meyan kökü tozu

Ilık suyun içine bir çay kaşığı meyan kökünü atıp üzerine tülbent örterek kaynatıyorsunuz. Ardından bu çayı demlendiği zaman aç veya tok karnına günde 2 sefer içebilirsiniz.

Balgama Hangi Çaylar İyi Gelir?

Öksürüğün tedavisinde ve akciğer rahatsızlıklarında sıklıkla tüketilen nane çayı balgamada iyi gelen çaylar arasında bulunmaktadır. Kendine özgü kokusu ile nefes açıcı ve boğaz yumuşatıcı özelliğe sahiptir.

Kekik çayı da uzun yıllardır balgam söktürücü ve öksürük giderici olarak kullanılan çaylar arasında bulunmaktadır. Kekik çayı boğazdaki tahrişi gidermekte, mideyi rahatlatmakta ve içen kişileri sakinleştirmektedir.

Okaliptus çayı balgam söktürücü özelliğiyle ön plana çıkan bitkisel çaylar arasında bulunmaktadır. Ayrıca öksürüğü hafifletme ve boğazı yumuşatma özelliğine sahiptir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.