Bağırsak Parazitleri Nelerdir? Kıl Kurdu Nasıl Dökülür? Tedavisi

Bağırsak Parazitleri Nelerdir? Kıl Kurdu Nasıl Dökülür? Tedavisi

Barsak parazitleri, insan vücudunda oldukça fazla ortaya çıkan bir sağlık problemi olarak gösterilir. Barsak parazitleri birçok şeyden vücudumuzda yer edinebilir. Kirli sulardan, iyi yıkanmamış meyvelerden, pişmeyen etten, parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve giysilerden, topraktan, dokunduğumuz hayvanlardan hatta havadan bile vücudumuzda yer edinir. Başlıca türleri arasında, kıl kurtları, askaris, kamçı kurdu, çengelli solucan ve cüce tenya yer almaktadır. Bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonların çoğunluğu her hangi bir belirti ortaya koymaz ve tanı genellikle dışkı incelemeleri yoluyla tespit edilir. Bağırsak parazitlerinin belirtileri bir çok unsura bağlı olarak değişiklik ortaya koyar. Parazitin çeşidin, yerleştiği organa ve parazitin sayısına göre belirtiler değişkenlik gösterir.

belirtileri

 1. Geceleri anüste meydana gelen kaşıntı,
 2. Kansızlık, kilo kaybı ve buna bağlı olarak halsizlik
 3. Beslenmedeki ritmik bozukluk
 4. Kusma ve ardından gelen ishal
 5. Mide ağrısı
 6. Yatarken ağızdan salya çıkması
 7. Yatağın salya ile ıslanması

Bağırsak kurtları nasıl vücuda girer?

Yuvarlak solucanlar uzun, silindirik ve segmentsiz ip biçiminde yer alan parazitlerdir. Boyları bir kaç mm’den bir metreye kadar olabilir. İnsanlar bu parazitler ile dört şekilde enfekte olabilir.

– Enfektif ya da larva gelişmiş yumurtaların ağız yolu ile alınması

– Larva bulunduran enfekte etlerin tüketilmesi

– Larvaların deriden dahil olması (çengelli kurtlar)

– İnsektler tarafından ısırılma sorunu

Yuvarlak solucanlara bağlı enfeksiyonlar genelde belirti ortaya koymaz. Fakat özellikle çocuklarda olmak üzere çok sayıda alındıklarında anemi, beslenme bozukluğu, fiziksel ve zihinsel gelişimde azalmaya kadar yol açabilirler.

Bağırsak paraziti enfeksiyonlarının coğrafik açıdan ele alındığında sosyoekonomik ve temizlik alışkanlığı ile yakın ilişki ortaya koyar. Ascariasis, kancalı kurt enfeksiyonları, strongyloidiasis ve trichuriasis gibi topraktan giren parazit hastalıkları dünyadaki en fazla ortaya çıkan enfeksiyonlar içinde yer alır. Enterobius vermicularis için farklı olarak toprak zorunlu değildir ve kişiden kişiye direk bulaştırılabilir.

Bağırsak Parazitleri Nelerdir? Kıl Kurdu Nasıl Dökülür? Tedavisi

 

(Enterobiasis) nasıl bulaşır?

Kıl kurdu olarak da ifade edilen, 2-5 mm uzunluğundaki Enterobius vermicularis tüm dünyada yer aldığı gibi Türkiye’de de okul çağı çocuklarında en fazla yaygın şekilde görülen bağırsak paraziti enfeksiyonu arasındadır. Erişkin kıl kurdunun ortalama hayat süresi 3­6 hafta arasında değişkenlik gösterir. “D” şeklindeki yumurtaları kalın ve saydam kabuklu yapıya sahiptir.

Kıl kurdunun belirtileri

En fazla ortaya çıkan belirtisi geceleri anüs kaşıntısıdır. Kaşıntı dişi parazitin yumurta bırakmak adına anüse gelmesine bağlı olarak meydana gelir. Apandiste birikerek apandisite de sebep olabilirler.

Erişkinler kız çocuklarında, ektopik göç ile genital bölgeye girerek lokal irritasyon, akut bakteriyel idrar yolları enfeksiyonu, vajinit, granülomatöz endometrit ve salpenjite davetiye çıkarabilir.

Diğer barsak nematodlarından farklı şekilde dışkıda yumurtaları pek görülmez. Bu sebeple yumurtaları en iyi sellofanlı lam yöntemi ile ifade edilir.

?

Kıl kurdu tedavi süresi ele alındığında tek doz mebendazol, albendazol, pirantel pamoat, pirvinium pamoat ya da ivermektin oldukça etkisi vardır. Bu ilaçlar içerisinde enterobiasis tedavisinde en fazla mebendazol ve pirantel pamoat tercihi olan durumdur. Mebendazol 100 mg’lık tabletler şeklinde bulunur. Genelde erişkin ve iki yaşın üstündeki çocuklarda yaşa ve kilo göz önüne alınmadan oral yol ile tek doz 100 mg şeklinde verilir.

Enfeksiyon bir defa eve geldiği zaman ailedeki başka aile fertlerine de hızla bulaşır. Bu sebeple hangi ilaç grubu kullanılırsa kullanılsın bütün ailenin ya da grubun tedavi edilmesi gereken bir olay söz konusu olur. Fakat enfeksiyonun tam olarak iyileşmesi çeşitli sebeplerle sağlanamayabilir. Bunlar:

 1. Gelişmekte olan larvaların erişkinlere kıyasla antihelmintik ilaçlara daha az istekli olma durumu
 2. Çevrenin yumurtalar ile aşırı bir biçimde kirlenmesi ve tekrardan enfeksiyonun yaygın ortaya çıkması
 3. Yumurtaların parmaklarını emen enfekte çocukların parmaklarında ve tırnak altlarında yer edinmesi
 4. Ailenin başka fertlerinin belirti göstermese bile genelde enfekte olması ve çevrenin kirlenmesine ve tekrardan enfeksiyona olanak sağlamasıdır.

Kıl kurduna karşı alınacak tedbirler

Sürekli duş ya da banyo yapılması,

Tırnakların yeterince kısa kesilmesi,

Ellerin temiz olması,

Uyuduğunuz yerdeki çarşafları, yastık kılıfları, pijama, iç çamaşırlar ve havluların sıcak suda temizlenmesi,

Odaların iyice havalandırılması

Sizlere bu yazmış olduğumuz içeriğimizde barsak parazitleri hakkında birtakım bilgiler verdik. Barsak parazitleri çeşitleri arasında herhangi birini olduğunu düşünüyorsanız doktora giderek bu sağlık sorununa çözüm aramanız gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.