Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir?

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir?

Bağırsak Gazı Nedir?

Bağırsak gazına ne iyi gelir? Sağlıklı her birey günde 1,5 litre gaz üretir ve bu gazları günde 14-18 defa atar. Estetik ve psikolojik açıdan rahatsızlık veren karın şişkinliği; yanlış beslenme alışkanlığı, düzensiz beslenme, sindirim sisteminin iyi çalışmaması, adet dönemi ve strese bağlı olarak gelişir. Karın şişkinliğine neden olan mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi sonucu oluşur. Peki, bizi bu kadar zor durumda bırakan bağırsak gazı için ne yapılmalıdır? Öncelikle bağırsak gazına neden olan besinler iyi bilinmeli ve bu besinler tüketilirken dikkat edilmelidir.

Bağırsak Gazına Neden Olan Besinler

Öncelikle bilinmesi gereken nokta şudur ki sindirilmesi zor olan gıdaların hepsi de bağırsak kazına neden olabilmektedir.

Bakliyat: Gaz yapıcı rafinoz adlı doğal gıda bakımından zengin olan fasulye, mercimek ve bezelye gaz yapan gıdalar arasında birinci sırada sayılabilir.

Meyve ve sebzeler: Lahana, brokoli ve kuşkonmaz bir miktar rafinoz içerdiğinden dolayı gaz yapan sebzelerdendir. Elma, şeftali, erik ve armut gaza neden olan bir diğer şeker türü olan sorbitol içerdiği için gaz yapmaktadır.

Yüksek lifli nişastalar: Patates, mısır, pirinç ve buğday kepeği gibi tahıl ürünleri gaza neden olmaktadır.

Gazlı İçecekler: Asitli içeceklerin hepsi mide ve bağırsak gazı yapmaktadır.

Bağırsak Gazından Korunma Yolları

 • Stres ve kaygı gaz oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle stres ve kaygıdan uzak durmaya çalışın.
 • Yemeklerden sonra tüketilen şekerli gıdalar gaza neden olur. Bu nedenle yemeklerden en az iki saat sonra meyve tüketmeniz gaz yapmanıza engel olacaktır.
 • Hava yutmak gaz oluşum nedenidir. Bu yüzden sakız çiğnemekten uzak durun.
 • Sigara içerken yutulan hava da gaza neden olmalıdır. Sigara içiyorsanız hava yutmamaya özen gösterin.
 • Sindirim sistemine fazla yüklenmemek için lokmalarınızı iyi çiğnemeden yutmayın. Çünkü sindirilmesi zor 0olan her şey gaz nedenidir.

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir?

 • Rezene, zencefil, anason, meyan kökü, kekik, adaçayı ve nane: Bu bitkilerin bağırsak gazına iyi geldiği bilinmektedir. Hatta bebeklerde gaz gidermek için bu bitkilerin çayları hazırlanarak bir iki damla bebeğe verilir.
 • Limon suyu: Bir bardak su içerisine bir limonun suyunu sıkın ve tüketin. Gaz sancınızı giderdiğini göreceksiniz.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp

Yorumlar (1)

YORUM YAZ
 1. Avatar Met 15 Ekim 2015, 09:59 diyorki:

  2 senedir cok agrı cektim.Sonunda adam akıllı doktora gittim KREON diye ilaç verdi 1 ay kullandım ağrı falan kalmadı Allah’a cok sükür.sadece az bir gaz var oda o kadar önemli değil.
  25 tl eczaneden alın icinde 1 ay yetecek kadar ilac var zaten.İLAÇ=KREON