Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Şişmesine Ne İyi Gelir?

Vücutta, bağışıklık sisteminin korunmasında yardımcı olan bademcikler, özellikle çocukluk dönemlerinde sık sık iltihaplanır. Virüslerin ve bakterilerin neden olduğu bademcik enfeksiyonlarında,  ilk belirtiler, boğazda ağrı, yüksek ateş ve yutma güçlüğüdür. Bademciklere bakıldığında, şişme, büyüme ve kızarıklık oluştuğu görülür. İlerleyen durumlarda, bademcikler üzerinde, sarı beyaz renkli iltihap parçaları oluşabilir. Zamanında tedavi edilmezse ya da uygulanan tedavi yetersiz gelirse, iltihabın kulağa yayılması ihtimali de vardır. Özellikle kış aylarında, soluk alıp vermenin ağız yoluyla yapılması, soğuk havanın direk boğaza temas etmesine ve burada bakterilerin oluşmasına neden olur. Hava sıcaklıklarının değişken olduğu mevsim geçişleri dönemleri de, bademciklerin şişmesini ve iltihaplanmasını kolaylaştıran nedenlerdir.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir? Ebeveynler, küçük yaştaki çocuklarını, bu hastalıktan korumak için,  çeşitli önlemler almalıdır. Bu noktada akla gelen ?  Sorusuna verilecek cevapları, öncelikle alınacak önlemler ve sonrasında uygulanacak tedavi yöntemleri olarak, iki gurupta toplayabiliriz.

Bademciklerin şişmesini ve iltihaplanmasını engellemek için, şu önlemler alınmalıdır:

 • Soğuk kış günlerinde, dışarı çıkarken, ağız ve boğaz bölümü, atkı ile sarılmalı ve bu bölgelerin sıcak tutulması sağlanmalıdır.
 • Soğuk havalarda, dışarıda, nefesin burundan alınıp ağızdan verilmesine dikkat edilmeli, çocuğa bu konuda alışkanlık kazandırılmalıdır..
 • Evde kullanılan içme suyunun sağlıklı olmasına dikkat edilmesi ve suyun oda sıcaklığında kullanılması da, bademciklerin şişmesini önlemede dikkat edilmesi gereken bir konudur.
 • Çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler, boğazın tahriş olmasına neden olduğu için, beslenme alışkanlıklarında, bu konuya dikkat edilmelidir.

Bademcik şişmesine ne iyi gelir? Sorusuna, bu rahatsızlıkta, tedavi edici etkisi olan , bir kaç uygulamanın tarifiyle cevap verilebilir:

 • Bademciklerin şişmeye başladığı fark edilmişse, ılık tuzlu suyla gargara yapmak, daha fazla ilerlemesini önleyecektir.
 • Ada çayı, boğaz ağrısı ve bademcik şişmelerinde, en etkili bitkisel çözümdür. Bir fincan kaynar suyun içine birkaç yaprak ada çayı atılır ve birkaç dakika bekletilir. Elde edilen bitki çayı, ılık haldeyken gargara yapılır.
 • Ilık ballı süt, boğazı yumuşatır, bademciklerin şişmesiyle oluşan yutma güçlüğünü ortadan kaldırır.
 • Kara veya beyaz turp rendelenir ve bir tülbentin arasına koyulur. Tülbent, boğaza sarılıp birkaç dakika bekletilir. Boğazda yanma başladığında, 15- 20 saniye kadar bekletilip çıkarılır. Bu uygulama, biraz can acıtsa da, bademciklerin şişliğini kısa sürede giderecektir.
 • Bir bardak kaynatılıp soğutulmuş su içine, bir tatlı kaşığı karbonat ve 10 damla tentürdiyot damlatılır ve bu karışımla gargara yapılırsa, bademciklerde oluşan iltihap, kısa sürede iyileşecektir.
 • Bademcik şişmesine ne iyi gelir? Sorusuna cevap olarak verdiğimiz bu yöntemlere, en son şunu da ekleyebiliriz. Badem yağı ya da biberiye yağı ile, boğazı ovalamak , daha sonra bir tülbentle sarmak, hem şişlikleri gidermede hem de ateşi düşürmede etkili olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp

Yorumlar (1)

YORUM YAZ