Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ne İyi Gelir?

özellikle soğuk aylarda çok sık karşılaştığımız bir rahatsızlık. Peki ? Bademcik ağrısını geçirmek için ne gibi yöntemler uygulayabiliriz?

Bademcikler boğazın iki yanında bulunurlar ve bağışıklık sisteminin bir parçasıdırlar. Bademcikler lenfoid doku bölgeleridir ve enfeksiyon kapmaları halinde üst solunum yollarına ve böbreklere zarar verebilirler. Bademcik iltihaplanmasının tıptaki karşılığı “tonsilit”tir. Bademciklerin görevi aldığımız nefesteki toz ve mikropları tutmaktır. Bu yüzden kışın özellikle de çocuklarda bademcik iltihaplanması sık görülen bir rahatsızlıktır. Bademcik iltihaplanmasına karşı çeşitli tedavi yöntemleri mevcut. Peki bademcik iltihaplanmasına karşı neler yapabiliriz?

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Öncelikle bademcik ağrılarınızı en aza indirmek ve ilerlemesini engellemek için boğazınızı tahriş edici yiyeceklerden uzak durmalı ve çoğunlukla sıvı besinler tüketmelisiniz. Baharatlı ve asitli yiyecek- içecekler tüketmemelisiniz. Ayrıca evinizde uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemlerle de bademcik ağrılarınızı gidermeniz mümkün.

Bademcik Ağrılarına Ne İyi Gelir? 

 • Adaçayı doğal bir antibiyotiktir. Bal ve sirke eklediğiniz adaçayı boğaz ağrılarınıza iyi gelecektir.
 • Diğer bir yöntem ise ayva şurubu. Ayvayı suda bekletin ve oluşan şurupla gargara yapın. Ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz.
 • Karadut şurubu da bademcik ağrılarına iyi gelen diğer bir yöntem.
 • Gül yapraklarından hazırladığınız çay ile yapacağınız gargara bademcik ağrılarınızı hafifletecektir.
 • Menekşe yapraklarından hazırlanan çay ise bronşit, boğaz ve göğüs ağrılarına .
 • Mine çiçeği suyu ile gargara yapmak bademcik ağrılarını azaltır.
 • Mürver ağacı çiçeğiyle hazırlanan çay ile gargara yaparak bademcik iltihaplarını önleyebilirsiniz.
 • 1 büyük kaynar suya 3 çay kaşığı çemen otu ekleyin. 20 dakika daha kaynatıp ılıttıktan sonra süzün. Günde 3 defa bu suyla gargara yapın. Ağrılarınızın geçtiği göreceksiniz.
 • 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyip karıştırın. Ilıttığınız suyla gargara yapın ve gerek gördükçe tekrarlayın. Bu yöntem de bademcik ağrılarınıza iyi gelecektir.
 • Ayrıca tarçın çayı, zerdeçal çayı, limonlu su, yaban mersini, ıhlamur, sarımsak, frenk üzümü ve dut da bademcik ağrılarına iyi gelir.
 • Hava kuruluğu da bademcik ağrılarınızı artırabilir. Bu yüzden bulunduğunuz ortamı nemlendirmelisiniz.

Bademcik ağrılarınızın yanında yüksek ateş, bulantı, kusma ve baş ağrısı mevcutsa doktora gitmeniz daha faydalı olur. Çocuklar özellikle kış aylarında çok sık hastalanırlar. Ve bu rahatsızlıkların yanında çocuklarda karın ağrısı da görülebilir. Size neyin iyi geleceğini doktorunuz karar vermelidir. Bademcik iltihaplarında antibiyotik genellikle yeterli olur fakat bazı durumlarda bademciklerin alınması gerekebilir. Eğer bademcik ağrılarınız basit bir soğuk algınlığıysa bitkisel yollara başvurabilirsiniz. Şayet bu yollarla da ağrılarınız 7- 8 gün boyunca geçmezse kesinlikle doktora görünmelisiniz. Bademcik iltihaplanması basit bir hastalık olarak görülebilir fakat tedavi edilmezse daha büyük rahatsızlıklara yol açabilir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.