Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Gün boyunca ayakkabılarınızın içinde kapalı kalan ayaklarınız terleyip yeniden kuruyarak kokulara neden olmaktadır. Terleme ile koku oluşur mu diyebilirsiniz. Ancak kokuyu oluşturan ter değil, terle birlikte meydana gelen bakterilerin yerleşmesidir. Aslında her insanın vücudunda bulunan bu bakterilerin terle birlikte daha fazla oluşması sonucunda ayaklarda, çoraplarda ve ayakkabılarda meydana gelen kokuları ortadan kaldırmak için birtakım yolları izleyebilirsiniz. ? sorusuna verilecek en güzel cevaplardan birisi evde bitkisel ve doğal yoldan tedavi yöntemleridir. Böylece ortadan kaldıracağınız bakteri faktörü ile birlikte ayak kokusuna ne iyi gelir sorusunun da cevaplarını bulabilirsiniz. Ancak önce ayak kokusunun neden oluştuğuna bir göz atalım, ne dersiniz?

Neden Oluşur?

Kullanılan çeşitli ilaçlar, gençlik dönemi öncesinde meydana gelen hormonal değişiklikler, naylondan yapılan çorapları giymek, sürekli ayakta durmak ve kapalı ayakkabı kullanmak, ileriki yaşta kadınların başına gelen menopoz başta olmak üzere ve tabii ki ayak temizliğine dikkat edilmemesi gibi nedenlerden ayak kokusu meydana gelmektedir. Ayak temizliğinden kastımız, her sabah ve akşam ayaklarınızı yıkamanız, kurulamanız, nemli bırakmamanız, parmak aralarında hijyene dikkat etmeniz ve tırnaklarınızı kesmeyi ihmal etmemenizdir.
Şimdi asıl merak ettiğiniz konu olan ayak kokusuna ne iyi gelir? sorusuna verdiğimiz cevap olan doğal tedavi yöntemleri ile ilgili önerilerimizi paylaşacağız.

Ayak Kokusuna Doğal Tedaviler

Ayak kokusu için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal yöntemler için ihtiyacınız olan maddeleri nasıl kullanmanız gerektiğini açıklayacağımız yazımızda ayak kokusuna ne iyi gelir? konusunda merakınızı giderebilirsiniz. Öncelikle ayak kokusu denildiği zaman ilk aklınıza getirmeniz gereken madde karbonattır. Haftanın her günü uygulayabileceğiniz karbonatlı su ile ayak kokularınızı giderebilirsiniz. Bir kova yardımıyla hazırlayacağınız karbonatlı su karışımında ayaklarınızı 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Suyun içerisine yalnızca 1 yemek kaşığı karbonat atmanız gerekmektedir.
Diğer bir doğal madde ise lavanta yağıdır. Yine aynı şekilde bir kova suyun içerisinde 10 damla lavanta yağı damlatarak ayaklarınızı 20 dakikaya kadar bekletebilirsiniz. Böylece ayaklarınızdaki mantarlar ve bakteriler neden olduğu ayak kokuları ile birlikte vücudunuzu terkedecektir. Lavanta yağı ile ayak kokusu tedavisini bir iki gün boyunca günde iki kez uygulayın.
Yukarıdakilerin dışında suya karıştıracağınız tuz, sirke, ya da tarçın suyu koyup ayağınızı bu suyun içerisinde bekletebilirsiniz.

Bir başta yöntemi ise kaynattığınız çayın kalanı ile ayaklarınızı bekletmektir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.