Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak bileğinin ve topuk kemiğinin bulunduğu normal yuvasından dışarı çıkıp aşırı zorlanma ile geri gelmesi olayına denilmektedir. Bazı durumlarda ayak eklem bağlarında yurtulma söz konusu olabilmektedir. Genellikle ayak bileğini zorlanma ile karşı karşıya bırakan spor faaliyetleri sırasında, ayak bileklerinin desteklenmemesi durumunda, ayak kaslarında zayıflama görüldüğünde ve kötü zemin alanlarda ayak burkulması meydana gelebilmektedir. Ayak burkulması sonucunda kızarıklık, ağrı, şişme, hassasiyet ve morarma meydana gelebilmektedir. Fakat bu içeriğimizde ve ayak burkulması durumunda neler yapmak gerekir gibi konulara değineceğiz.

Ayak Burkulması Sırasında Neler Yapılmalıdır?

Eğer yaşadığınız ayak burkulması aşırı derecede şiddetli bir durumda değil ise evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar ile tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz. Burkulmadan hemen sonra ilk olarak burkulmanın olduğu alana buz ile soğuk uygulama yapmalısınız. Burkulan ayağınızı direk olarak sarmak yerine ilk olarak yumuşak bir çorap giyip ardından sarmanız kan akışını yavaşlatmadan hızlı şekilde sancının geçmesine yardımcı olacaktır. Burkulmadan sonra uyurken bacağınızı kalp saviyesinden yukarıda tutmanız gerekecektir. Bu sebeple ayaklarınızın altına yastık koyarak uyuyabilirsiniz. Burkulma sonrası ayakları yukarıda tutmak şişlik oluşmasını engelleyici özelliğe sahiptir.

Burkulma Sonrası Soğuk Uygulama Nasıl Yapılır?

Burkulan alana buz koyacağınız zaman buzu direk olarak uygulamayın. Buzu ince bir beze, tülbente sararak ağrıyan alana yerleştirin ve 5 dakikada bir buzu kaldırıp biraz bekledikten sonra tekrar yerleştiriniz.

– Ayak burkulmalarından sonra zorunlu değilse kan sıvılaştırıcı ilaçlar alınmamalı ve alkol içilmemelidir.

– Eğer burkulma sonrasında bağlarda yırtılma olduysa ayak bilekliği kullanabilirsiniz. Ayak bileklikleri bağların hızlı şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Ayak Burkulması İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

1-) 2 bardak zeytin yağının içinde 1 adet rendelenmiş soğanı kızartın ardından bu karışımı bir beze sarıp burkulmanın olduğu alana sarınız.

2-) Zeytinyağı ile unu karışıtırıp lapa haline getirdikten sonra bununla ağıran bölgeye masaj yapabilirsiniz.

3-) Bir miktar kenevir tohumunu ezerek toz haline getirdekten sonra elekten geçiriniz. Ardından toz kısmını sütle karıştırarak merhem kıvamına getirdikten sonra bununla ayağınıza masaj yapabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.