Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Faydaları Nelerdir? Argan Yağı Neye İyi Gelir?

Argan yağı özellikle son senelerde adını oldukça sık duyduğumuz ve sürekli olarak insanlar tarafından kullanımı yaygınlaşan bir yağ türüdür. Argan yağı içeriğinde bulunan temel yağ asitleri sayesinde oldukça zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca E vitamini yönünden de oldukça zengin bir bitkisel yağ çeşididir. Argan yağının antioksidan yönünden zengin olması onu özellikle cilt bakımında sıklıkla kullanılır bir hale getirmiştir. Çünkü argan yağında bulunan antioksidanlar hücrelere zarar verip yaşlanmaya sebep olan serbest radikalleri yok etmektedirler. Argan yağının en önemli faydası ve insanlar arasında en sık kullanım sebebi cildi nemlendirerek kuruluğunu gidermesinden ve esnekliğini arttırmasından dolayıdır. Ayrıca argan yağı cilt bakımının dışında kolesterole ve demir sertliğine iyi geldiği için de oldukça sık tercih edilmektedir. Argan yağı yapı ve fayda olarak zeytinyağı ile benzer özelliklere sahip olmasına rağmen yapılan araştırmalarla argan yağının (diğer ismiyle fas yağı) zeytinyağından daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Argan Yağının Cildimize Faydaları

1-) Argan Yağı Cildi Korur ve İyileştirir

Argan yağında triterpenoid denen aktif bileşenler bulunmaktadır. Triterpenoidler cildi koruma özelliğiyle ön plana çıkmışlardır. Argan yağı triterpenoidleri sayesinde yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamakta, mikropları öldürmekte, iltihabı gidermekte ve cildi güneşin zararlı UV ışınlarından korumaktadır. Argan yağının cilt koruyucu etkisini sağlayan bir diğer bileşeni ise sterollerdir. Steroller cildin metobolik yapısını iyileştirmekte ve koruyucu etki göstermektedirler. Sterollerinde iltihap geçirici ve cildi koruyucu faydaları bulunmaktadır.

2-) Argan Yağı Cildin Yaşlanmasını Geçiktirir

Argan yağı yüksek oranda E vitamini içermektedir. E vitamini ile argan yağının nemlendirici özelliği birleştiğinde cildin yaşlanmasını geçiktiren mucizevi bir etki ortaya çıkmaktadır. Bu sayede argan yağı cildin sıkılaşmasını sağlamakta ve yaşlanmaya bağlı oluşan sarkıkları yok etmektedir.

3-) Argan Yağı Saçı Güçlendirir

Argan yağı direk olarak saç köklerini güçlendirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda saçlarda nemlendiri görevi görüp kepek vb. oluşumları engellemektedir. Saç kırıklarının azalmasını ve bitmesini sağlayan argan yağı daha gür ve canlı görünmesini sağlamaktadır.

4-) Argan Yağıyla Tırnak Bakımı

Zayıf tırnaklarından şikayetçi olan ve tırnaklarını uzatmak isteyen kişiler argan yağının nemlendirici ve güçlendirici etkisinden yararlanabilirler. Argan yağıyla tırnak bakımı yapmak için tırnaklarınızın iç kısımlarına ve yüzeylerine argan yağı sürebilirsiniz. Bu sayede argan yağının faydalarından yararlanarak tırnaklarınızın çatlamasını da engellemiş olursunuz.

Argan Yağının İyi Geldiği Rahatsızlıklar ve Hastalıklar

Argan yağında bulunan steroller kolesterolü dengeleyici özelliğe sahip bileşenlerdir. Bu sebeple argan kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Argan yağında doymamış yağ asitleri de kolesterolü dengelediği gibi yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Argan yağının cilt için olanı ve gıda amacıyla tüketileni birbirinden oldukça farklıdır. Bu sebeple dikkatli olmanız gerekmektedir. Gıda için olan argan yağını bitkisel destek ürünü satan mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Argan yağı su çiçeği hastalığı geçirilen dönemde de hastalara iyi gelen bir besin maddesidir. Yara izlerini yok edici özelliğiyle de geleneksel tıpta sıklıkla kullanılmaktadır. Çorba, balık ve salatalarda kullanılabilen argan yağı besleyici ve tok tutucu özelliğe sahip olup aynı zamanda vücut direncini arttırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.