Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Öncelikle şuna değinmek gerekir freelance çalışmak demek serbest ve rahat, bir yere bağımlı olmadan, kısıtlanmaksızın çalışmak demektir. Örneğin günde 5 saat çalışıp ertesi gün 2 saat çalışma özgürlüğüne sahiplerdir serbest çalışanlar.

Çünkü maaş sistemiyle değil çalıştıkları kadar kazanırlar. Tabi ki tecrübenin de payı yok değil fazlasıyla var bu alanda.

Bazı şirketler ve proje ağırlıklı çalışan kurumlar/kuruluşlar iş yoğunluğundan dolayı işlerini ve projelerini yetiştirebilmek amaçlı freelance çalışanlara başvururlar ki deneyimli iseniz eğer asgari ücret kadar kazanabilirsiniz bir ayda. Kazancınız çalışmanıza ve emeğinize bağlıdır.

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

  • Kişi dilediği yerde ve dildiği saat aralıklarında çalışmakta özgürdür. Bir firmada bir çalışanın katlanması gerektiği şeylere mecburiyeti hiçbir zaman olmaz.
  • İş alımından sonra bir teslim süresi vardır. Bu teslim süresine kadar günlük akışını kendisi belirler. Önemli olan ne kadar saat çalıştığı değil ortaya koyduğu iş ve zamanında teslimidir.
  • Serbest çalışan insanların vergi ödemelerine gerek yoktur.
  • Yaşayacağı hiçbir baskı yoktur. Başlarında patronları bulunmamaktadır. Emir altında değillerdir. Rahat bir çalışma olanaklar mevcuttur.
  • İstenilen işi seçme hakkına sahipsinizdir. İstemediğiniz işi yapmak zorunda kalmazsınız. Mutlu olduğunuz ve yaşam kalitenize uygun işler seçmekte özgürsünüzdür.

Freelance Çalışmanın Dezavantajı Nelerdir?

  • Zamanı iyi yönetmeyi bilmeyen bir freelancer yaptığı işten verim alamayacak ve kazancı gittikçe düşecektir. Kendi işinin patronluğunu iyi üstlenmelidir. Uzun süreli bir projeyi aceleye getirdiği takdirde yaptığı iş kalitesiz olacaktır ve böylece firmaların gözündeki itibarı düşecektir.
  • Rahat ve serbest çalışma ortamı tembelliğe sebep olacaktır.
  • Sürekli bir iş olmamasından ötürü kısa sürede yüksek meblağlar kazanırken birde bire aylarca iş bulunamama sorunuyla karşılaşılabilir. Bu da sabır gerektiren bir iş olduğunu göstermektedir.
  • Sosyal güvenlik masrafını kendisi karşılamadığı takdirde emeklilik şansı yoktur.
  • Yaptığı sözleşmelere dikkat etmeli, asla sözleşmesiz işlere başvurulmamalıdır. Kolaylıkla hakkının çiğnenmesine sebep olabilir bir freelancer.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.