Avrupa İş İmkanları

Avrupa İş İmkanları

Avrupa İş İmkanları

Ülkemizde yaşanan işsizlik sıkıntısından dolayı veya mesleklerinde kendilerini geliştirmek isteyen kişiler aramaktadırlar. Avrupa ülkelerinde eskiden kalifiyeli veya kalifiyesiz sürekli işçi ihtiyacı bulunmaktaydı. Fakat artık Almanya veya İngiltere gibi ülkelerde kalifiyeli kişilere Avrupa tanınsa da diğer Avrupa ülkelerinde halen çeşitli işçi ihtiyaçları devam etmektedir. Özellikle Rusya’da çok geniş bir işçi açığı bulunmaktadır ve Türkiye İş Kurumun’dan çalıştırmak için işçi arayan birçok rus firması bulunmaktadır. Bunların dışında Makedonya, Bulgaristan, Romanya gibi Balkan Ülkelerinde de yoğun şekilde kalifiyeli olan ve olmayan çalışanlara ihtiyaç bulunmaktadır. Balkan ülkelerinde genellikle düşük ücretler verildiği için Avrupa arayan kişiler Almanya, Rusya, İngiltere ve İsviçre gibi ülkelere yönelmektedirler.

Almanya özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yoğun şekilde Türkiye’den işçi alımı yaptığı için şuan pek fazla işçiye ihtiyacı bulunmamaktadır. Bunun yerine nitelikle uzman kişilere, doktorlara ve inşaat, kimya mühendislerine ihtiyaç duymaktadır. Avrupa iş imkanları arayan kişilerin iş bulma konusunda en büyük sıkıntı çektiği ülkeler İngiltere ve İrlanda’dır. Çünkü bu iki ülkeden geçici süreliğine de olsa çalışma izni almak için birçok prosedür bulunmaktadır. Avrupa’da iş imkanı arayan kişiler gitmeyi düşündükleri ülkenin dilini bilirlerse hem iş bulma aşamasında hemde iş bulduktan sonra neredeyse hiçbir konuda sıkıntı çekmezler. Avrupada iş imkanı arayan kişiler bu sebeple en azından İngilizceyi kendilerini ifade edebilecek kadar öğrenmelidirler.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.