Yanan Bölgeye Yumurta Akı Tedavisi

Yanan Bölgeye Yumurta Akı Tedavisi

Vücudumuzun bir bölgesinin yanması herkesin mutlaka başına gelen bir olaydır. Yanan bölge bir iki gün boyunca acı çekmemizi sağlar ve en sonunda izi de bize hatıra kalır. Doğanın bize sunduğu birçok güzellikten birini paylaşacağız. Nasıl yumurta akı uygulanırın cevabını bulacağız.

Neden Yumurta Akı

Yanan bölgede hücreler ölmeye başlar. Yumurta akının içinde ki kollajen olduğundan yanan bölgede hücre yenilenmesini sağlar. Bundan dolayı hızlı bir çözüm yolu sağlayacaktır.

Yanan Bölgeye Soğuk Su Tutmak

Yanan bölgedeki deriler ölmeye başlarlar. Yanmanın devam etmesinin en önemli sebeplerinden biride hücrelerin birbirinden etkilenerek yanmaya ve dolayısıyla ölmeye devam etmelidir. Tedavinin ilk başta yapılası gereken en önemli özelliği yanan bölgeyi soğuk su altına tutarak daha fazla hücrenin zarar görmesini engellemektir. Soğuk su altında yanan bölgenin acısı geçene kadar tutulması gerekmektedir. Bu sırada ise yumurtayı kırarak sarısını ve akını ayrı yerlere ayırmak gerekecektir.

Yanığa Yumurta Akını Uygulamak

Soğuk su uyguladıktan sonra en önemli ikinci aşama ise yumurta akını nasıl uygulayacağınız. Bununla ilgili iki yöntem vardır.

Birinci yöntem yumurta akının olduğu kapa yanan bölgenizi sokarak orada bir saate yakın tutmaktır. Ancak bu yöntem büyük bölgeler için pek mümkün değildir.

İkinci ve en çok tavsiye edilen ise yanan bölgenize yumurta akını sürerek uygulamaktır. Yumurta akı bir süre sonra kurumaya başlayacaktır. Kurumaya başlayınca yanık olan bölge gerilecektir. Birinci sürdüğünüz tabaka kuruyunca bu işlemi tabakanın üzerine tekrarlayın.1 saat boyunca yanık bölgeye bu yöntemi uygulayın. Daha sonra bu tabakaları yıkayın ve üzerine herhangi bir yanık kremi sürün.  Yumurta akından sonra fark edeceğiniz derecede acısı yok olmuş ve rahatlamış hissedeceksiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.