Yaban Arısı Sokması

Yaban Arısı Sokması

Yaban arısı türlerinden olan eşek arılarının insanları sokmasının hayati bir tehlikesi olmaz, ancak bazı insanların alerjisi olabilir. İğnesini içerde bırakmayan olayında yapılması gerekenleri paylaşacağız.
Öncelikle belirli bir süre alerjinizin olup olmadığını anlamak için şu belirtilerin olup olmadığına bakmalısınız.
Yaban arısı sokması sonucunda alerjik versiyonlar olarak vücut bölgesinde morarmalar, şişmeler, kurdeşen, boğulmalar, bulantı veya ateş gibi şikayetleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekmektedir.
Diğer arı türlerine göre en çok saldırgan olan yaban arısı sokması yaşamamak için sakin olmanızı öneriyoruz.
Çünkü yaban arılarına karşı savunma mekanizması geliştirmek, saldırmak, üflemek gibi zarar verici hareketler sonucunda yaban arısı sokması meydana gelmektedir. Bu tür davranışları korktuklarından dolayı çocuklar daha fazla gerçekleştirdiği için yaban arısı sokması da en fazla çocuklarda görülmektedir. Bu nedenle özellikle çocuklarınızı bu tehdite karşı büyük bir özenle korumalısınız.

Yaban Arısı Sokmasına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Yaban arılarının en çok barındığı bitkilerin ve toprakların içerisinde özellikle yalın ayak dolaşmak oldukça tehlikelidir. Bunun dışında ter kokusunu seven bu arı türü için uzun kollu giysilerden vazgeçmeyin.
Yaban arısı sokması ile karşılaşma ihtimalinizin yüksek olduğu bölgelerde parfüm sıkmak, kokulu içecekler, sakızlar ve çeşitli besinlerden uzak durmalısınız. Bu gıdalar tüketilirken havayla temasından kaçının. Örneğin meyve sularını tüketirken bardakta bulunması yaban arılarını çekecektir. Bunun yerine kapalı kutulardan pipetler yardımıyla içmeniz daha mantıklıdır.

Yaban Arısı Sokmasının Tedavisi Nedir?

Diğer arı türlerinde olduğu gibi soğuk su veya buz ile kompres yapmak yaban arısı sokması için tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Ancak küçük yaştaki bir çocuğun maruz kalacağı yaban arısı sokması durumunda doktora götürülmesinde fayda vardır. Yine aynı şekilde yaban arısı sokması yutkunma ve nefes alma organları etrafında gelişmişse, burada meydana gelecek şişmeler boğulmalara yol açacağından mutlaka bir uzmanın kontrolüne alınması gerekmektedir. Eğer kişiye göre değişik yaban arısı sokması reaksiyonlarına karşı evde tedavi yöntemlerini uygulamaya çekiniyorsanız, bu durumda şişlikler, kızarıklıklar ve ağrılar için doktorun tavsiye ettiği kremleri kullanabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp