Tavuk Zehirlenmesi

Tavuk Zehirlenmesi

Ekonomik oluşu, kolestrol ve kalp hastalıkları gibi tehlikeli sağlık problemlerini tetiklememesi, vücut hücrelerini yenilemesi, zengin vitamin kaynağı oluşu ve sindiriminin kolay olması gibi nedenlerden dolayı beyaz eti daha fazla tercih ederiz.
Beyaz et dendiği zaman da aklımıza ilk gelecek olan besinlerden birisi tüketimidir. Özellikle çocukların bol tüketmesi, ihtiyaçları olan protein açıklarını kapatmaktadır.
Ancak yukarıdaki saydığımız faydaları sağlayan bu et türünü saklarken ve tüketirken bazı önemli detaylara dikkat etmezsek yaşayabiliriz. Çünkü tavuk en çabuk bozulan ürünler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

 

Tavukta Bakteri Oluşumuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Gıda zehirlenmelerinin başında geldiği söylenen tavuk vakasının nedeni kampilobakter bakterileridir. Tavuk zehirlenmesi gibi bir sorunla karşı karşıya kalmanıza neden olan bu bakterilerin oluşmasına neden olan bazı etkenler vardır. Bunların başında kümeste yetişen bu hayvanların yetiştiği alanların bakımsızlığı gelebilir. Böylelikle hastalıklı olan tavuklar soframıza kadar gelerek sağlığımızı tehdit etmektedir. Öyle ki, çoğunlukla kötü şartlarda yetişen tavuklarda görülen hastalıklar bulaşıcı olmaktadır. Buna karşı koymak adına tüketicinin pek bir etkisi olmasa da, yiyeceği tavukları güvendiği bir aracı sayesinde alması ilk akla gelecek tedbirlerdendir.
Bunun dışında tavuğun iyi pişmemesi, piştikten sonra 60 dakikanın üzerinde dışarıda bekledikten sonra tüketilmesi, uzun süre dondurulduktan sonra tüketilmesi tavuk zehirlenmesi yapan nedenler arasındadır. Servis edilmeden önce pişirilirken ise orta sıcaklığın üzerinde bir ateşe maruz kalmamasına özen gösterilmelidir.
Uzmanlara göre ise tavuğun pişmeden önce yıkanması da bakterilerin geniş bir alana yayılmasına neden olacağından tavuk zehirlenmesi riskini arttırmaktadır.
Ayrıca tavukların sıcaklığının korunması ve don halini çözme işlemleri titizlikle yapılmalıdır. Soğuk suda veya maksimum 4 derecede buzdolabında çözülmeyen tavuklarda gıda zehirlenmesine neden olan zararlılar üremektedir.

Tavuk Zehirlenmesi Nelere Yol Açar?

Diğer gıda zehirlenmelerine göre daha ağır hasarları vardır. Tavuk zehirlenmesi birkaç günden daha uzun sürerse bağırsakları harap ederek Guillain-Barre sendromuna yol açmaktadır. Bağışıklık sistemi henüz tam güçlenmeyen veya sekteye uğrayan çocuklarda ve yetişkinlerde bu bakterilerin neden olacağı hastalıklar ölümcül sonuçlar doğurmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp