Tavuk Zehirlenmesi Belirtileri

Tavuk Zehirlenmesi Belirtileri

Beyaz et severleri yakından ilgilendiren bir yazımızla daha değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz.
“Neden tavuk etini tercih ederiz”, neden olur? Tavuk etini nasıl tüketirsek zehirlenmeyiz? gibi soruların cevabını verdikten sonra sıra geldi  nelerdir? diye merak edenlere yardımcı olmaya…

Farkında olmadan tükettiğiniz bakteri yuvası olmuş tavukların neden olacağı gıda zehirlenmelerinin bazı belirtileri vardır. Bunların başında midede bulantının hissedilmesi ve kusma ihtiyacını duymak, aniden ve şiddetle kendini belli eden ağrılar, bağırsakların düzeninin bozulduğuna işaret eden ishal, iştah kaybı ve ateş gelmektedir.
Bu saydığımız belirtilerin bazısı 1 gün, bazısı ise 1 hafta süreyle devam edebilir. Örneğin iki günden fazla mide sorunları veya beş günden fazla bağırsak hasarları problemin daha ciddi olduğunu göstermektedir. Daha ağır vakalarda ise çift görmeye başlamak, kanlı dışkı ve konuşma güçlüğü görülür. Tavuk zehirlenmesi belirtileri kısa sürede son bulmamışsa ve gittikçe kötüye gidiyorsa hemen bir doktora görünülmelidir. Çünkü bakterinin türünü ve etkilerini anlayabilmek için dışkı testinin yapılması gerekmektedir. Tavuk zehirlenmesi belirtileri yaşadığını iddia eden bir kişiden ayrıca kan testi de istenebilir. Gıda zehirlenmesinde bu profesyonel işlemlerin dışında bir yöntemle kişinin kendisini evde tedaviyle iyileştirebilmesi mümkün değildir.

Tavuk Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıdaki belirtilerin bir an evvel kontrollü olarak tedavi edilmesi için profesyonel bir yardım alınmalıdır. Alanında uzman doktorlar tarafından bakterinin veya zehirlenmenin kaynağının belirlenmesinin ardından başlanan bu tedavilerde bazen ilaç veya serum gerekebilir.
Tüm müdahalelerin yapılmasının ardından tavuk zehirlenmesi belirtileri vakit kaybetmeden sona erdirilerek vücut tamamen zehirli maddelerden arındırılmaktadır.

Tavuk Zehirlenmesinden Sonraki Süreç Nasıl Olmalıdır?


Tavuk zehirlenmesi belirtileri
nedeniyle vücudun su dengesi bozulmuş olabilir. Kusmanın ve ishalin de aralarında olduğu bu belirtilerden  sonra da vücudun kaybettiği sıvıyı kazanması ve sağlıklı sindirim düzenine yeniden kavuşabilmesi için kısa bir süre daha beslenmeye dikkat edilmelidir. Bol su ve sıvı ağırlıklı beslenerek, ağır ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı ve haşlanmış sebzeler tüketilmelidir. Yiyecek ve içecekler tüketilmeden önce mutlaka hijyenik ortamlarda temizlenmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp
« Önceki yazı
Sonraki yazı »