Soba Zehirlenmesi Belirtileri

Soba Zehirlenmesi Belirtileri

olarak da bilinir. Odun ve kömür gibi yakacaklarda bulunan karbonun yanması gerekirken doğru şekilde yanmamasından dolayı oluşan durum olarak bilinmektedir. Soba zehirlenmesi çok sayıda ölüme sebep olan ve özellikle ülkemizde yaygın olan zehirlenme türüdür. Doğru şekilde soba kullanılmamasından ya da rüzgarın ters esmesi gibi faktörlerden özellikle geceleri oluşabilir. Ortamda bulunan kişiler uyuma sırasında hiçbir koku hissetmediklerinden dolayı zehirleneceklerinin farkında değillerdir. Uyuyan kişilerde bu durum özellikle en kısa sürede hava alınmaz ise ölüm ile sonuçlanabilir. Bundan dolayı önlememizi almalıyız ve nden haberdar olmalıyız ki bir gün başımıza gelmeden fark edebilelim.

Soba Zehirlenmesi Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Karbonmonoksit gazı akciğer yardımıyla kana geçer. Kanda bulunan hemoglobine bağlanan oksijenlerden daha hızlı şekilde bağlandığından bizim solunumumuzu engeller ve kişi nefes alamaz hale gelir. Yeterince kan taşınamayan hücreler ölmeye başlar. Beyin ve diğer organlar oksijen gidemediğinden çalışamaz hale gelir ve sonra ölüme sebebiyet verebilir. Soba zehirlenmesi belirtilerinin bir diğeri de baş ağrısıdır. Bunun peşinden mide bulantısı da görülebilir. Genellikle müdahale edilmeyip bu durum devam eder ise kişiyi kaybedebiliriz yani ölüm ile sonuçlanır. Bazılarında tabiki gazın şiddetine göre bu belirtiler ciddi şekilde olabilir. Mesela kusma, bilinç kaybı, kasları doğru şekilde kontrol edememek gibi durumlarla karşılaşılabilir. Özellikle soba zehirlenmesi ve karbonmonoksit zehirlenmesine bazı mesleklerin yakalanması daha olasıdır. İtfaiye çalışanları, çelik ve boya sektörü, kaloriferler üzerine çalışan kişiler soba zehirlenmelerine maruz kalabilmektedirler ve soba zehirlenmesinin belirtileri ayrıca kişiden kişiye de şiddet yönünden değişiklik gösterebilir. Çocuklar, bebekler, astım hastalığı olanlar, hamileler bu zehirlenmeden çok daha kısa sürede etkilenebilirler ve bu soba zehirlenmesi belirtileri onlarda daha şiddetli görülür.

 

Soba zehirlenmesine yakalandığınızı farkettiğinizde en kısa sürede o alandan çıkmalısınız ve vücudun gerekli alması gereken oksijeni hemen almalısınız. Eğer evde iseniz hemen camlar açılmalı ve ev havalandırılıp karbonmonoksitten uzaklaştırılmalıdır. Daha sonra da acil aranıp yardım destek ekipleri beklenilmelidir.

Soba Zehirlenmesine Yakalanmamak İçin Neler Yapmalıyız?

Soba zehirlenmesi belirtilerinden bahsettik ancak bunlar olmadan çeşitli önlemler alarak da bu kötü durumdan kurtulunulabilir. Soba boruları düzenli şekilde kontrol edilmelidir. Bacaların düzenli yılda en az 2 kez denetimi yapılmalıdır. Banyo havalandırılması doğru şekilde yapılmalıdır. Ayrıca soba zehirlenmesinden kurtulmak için eve karbonmonoksit için alarmda takılması mümkündür. Ortamda gaz olduğunda öterek sizi uyarır. Bu tür önlemler alınır ise soba zehirlenmesine yakalanma olasılığımız düşer.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp
« Önceki yazı