Nefes Borusuna Yemek Kaçması Durumunda Yapılması Gerekenler

Nefes Borusuna Yemek Kaçması Durumunda Yapılması Gerekenler

Nefes Borusuna Yemek Kaçması Durumunda Yapılması Gerekenler

heimlich yöntemiYemek yerken genellikle çeşitli sebeplerden dolayı nefes borusuna yemek kaçması şeklinde ciddi bir durumla karşılaşılabilmektedir. Bu durum çoğunlukla bebeklerde ve çocuklarda meydana gelsede kısmi olarak büyüklerde de yaşanabilmektedir. Böyle bir boğazda yemek kalması vakasıyla karşılaşıldığında 3 farklı şekilde ilk yardım müdahalesi yapılabilmektedir. Sırasıyla bu müdahale yöntemlerine ve hem bebeklerde hemde büyüklerde boğazda lokma kaldığı zaman neler yapılabilir değinmek istiyorum.

1-) Elle Ağız İçindeki Yiyeceğin Çıkarılması

Bu yöntem yenilen lokmanın halen tam olarak boğaz kısmına gitmediği fakat nefes almayı kısmi olarak engellediği zamanlarda meydana gelmektedir. Parmaklar ağız içine uzatılarak gözle görülür şekilde olan lokma hızlı şekilde çıkarılmaya çalışılır. Bu işlem sırasında dikkatli davranılmadığı takdirde yenilen yiyecek parçası soluk borusuna kaçabilir. Bu sebeple dikkatli şekilde uygulanmalıdır.

2-) Sırta Vurma Yöntemi

Bu müdahale yöntemini gerçekleştirmek için rahatsızlanan kişi oturur veya ayakta tutulur. Ardından göğüs kısmı öne doğru eğiltilerek sırtında kürek kemiklerinin arasındaki bölüme 4-5 kez vurularak lokmanın çıkması sağlanır.

3-) Heimlich Manevrası

Bu yöntem ise nefes borusuna yemek kaçması durumunda sıklıkla uygulanan ve yoğun şekilde işe yarayan bir yöntemdir. Bunun için yapılması gereken ilk olarak bir elin baş parmağının midenin üst kısmına yumruk haline getirilip yerleştirilmesidir. Ardından diğer el ile bu yumruğa destek yapılır. Daha sonra ise yumruk geriye doğru bastırılarak lokmanın midede oluşan basınç ile dışarı atılması sağlanır.

Bu yöntemler uygulanırken aynı zamanda 112 acil aranmalıdır. Heimlich manevrası yapılırken arada durup sırta vurma işlemi yapılmalı ve sonrasında tekrar heimlich manevrasına geri dönülmelidir.

boğaza yemek kaçtığında

Bebeklerde Boğaza Yemek Kaçması;

boğazda lokma kalmasıBebeklerde gırtlağa lokma tıkandığı zaman uygulanan yöntem biraz daha farklıdır. İlk olarak bebek kucağınızda yüzüstü şekilde yatırılmalıdır. Ardından sırta aynı şekilde kürek kemiklerinin arasına vurulmalıdır. Bu yöntem işe yaramaz ise heimlich manevrası yöntemini uygulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.