Naftalin Zehirlenmesi

Naftalin Zehirlenmesi

Güveler ve diğer çeşitli haşerelerle mücadele etmek için evlerde sıklıkla kullanılan kimyasal maddeye denir. Kalıcı, güçlü ve ekşi bir kokuya sahip olan bu madde haşereleri evlerden uzak tutmasına rağmen kimi zaman naftalin yaşanmasına sebep olabilmektedir. Naftalin kullanımı aşırıya kaçılmadığı sürece herhangi bir sakınca doğurmaz fakat aşırı kullanıldığı takdirde gaz formuna dönüşerek solunmasıyla vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına sebep olur ve naftalin zehirlenmesi yaşanır. Kırmızı kan hücrelerinin parçalanması sonucunda kanda taşınan oksijen miktarında düşüş yaşanır ve birazdan değineceğimiz ortaya çıkar. Naftalinin normal haliyle buharlaşıp insanları zehirleme olasılığı çok düşüktür fakat klozet ve lavabo temizliği sırasında diğer kimyasal temizleyici maddelerle tepkimeye girerek çok hızlı şekilde gaz formuna dönüşebilmekte ve solunarak zehirlenmeye sebep olabilmektedir. Ayrıca yanlışlıkla yemeğe katılması sonucunda veya çocukların yiyecek sanıp tüketmesi ile de naftalin zehirlenmesine sebep olabilmektedir.

Naftalin Zehirlenmesi Belirtileri

Karın ağrısı, ishal, mide bulantısı ve kusma naftalin zehirlenmesi belirtileri arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda bu belirtilerle beraber hastada yüksek ateşe sebep olabilmektedir. Naftalin zehirlenmesi acilen tedavi edilmediği takdirde komaya kadar sürükleyen ciddi bir zehirlenme türüdür. Saydığımız ilk belirtiler yaşandıktan sonra hastanın durumu kritekleşmeye başladığında diğer belirtiler görülmektedir. Baş dönmesi, baş ağrısı, kasılma, sararma, nefes darlığı, idrarda azalma ve düşük tansiyon ileri düzey naftalin zehirlenmesi belirtileri arasında bulunmaktadır. Hastada ilk belirtiler görüldükten sonra acilen hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Çünkü kasılmalar başladıktan sonra hastanın durumu kritikleşmektedir.

Naftalin zehirlenmesi yaşayan birey acil olarak hastaneye kaldırıldıktan sonra hemen tedavi sürecine başlanır ve zehirlenmenin etkileri sırayla ortadan kaldırılmaya başlanır. Naftalin zehirlenmesi tedavisi birkaç gün sürmektedir. Hastanın tam olarak iyileşip eski sağlığına kavuşması ise birkaç haftayı bulabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Merve dedi ki:

    Evde ortalama kac adet kullanmamiz gerekir ne kadari fazla gelip zarar verir

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.