Mide Zehirlenmesi

Mide Zehirlenmesi

Yemeklerden sonra midede görülen birtakım belirtiler zehirlenmelerin yaşandığının habercisi olabilir. Yediğimiz besinler doğrudan mideye gideceği için burada görülecek olan ve genellikle yemeklerden sonra 1 saat içerisinde yaşanan kusma, ishal, ateş ve ağrı olarak kendisini belli eden vakalar  olarak adlandırılabilir. Aynı belirtiler bir başka hastalığın habercisi olarak düşünülebilir. Ancak, bu belirtilerin yemeklerden kısa süre sonra görülmesi halinde akla üşütme benzeri rahatsızlıklar değil, zehirlenmeler gelmelidir.
Çünkü aniden ortaya çıkmaktadır ve şiddetleri gittikçe artış gösterebilmektedir.

Daha çok gıda zehirlenmeleri olarak da bilinen bu sorunlara yol açan bakterilerin oluşumunda ve hızla üremesinde birçok faktör sayılabilir. Mesela, yemeğin hijyen kurallarına uygunsuz olarak hazırlanması ve servis edilmesi, temiz olmayan suyla yıkanması, çiğ olarak yenmesi gibi nedenlerden dolayı bu sorunları yaşamaktayız.

yaşamamak için dikkat edilmesi gereken hususlar da burada kendisini belli etmektedir. Yiyeceğiniz meyve veya sebzeleri bol su ile temiz olarak yıkadığınızdan emin olmalısınız. Tavuk, balık gibi dondurulmuş gıdaların özenli olarak hazırlandıktan sonra hemen tüketilmesi de bu riski azaltmaktadır. Özellikle et ürünleri ile süt ürünlerinde bu detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Görüldüğü üzere bu zehirlenmelerin çeşitleri neden kaynaklandığına göre de değişebilir.

Yiyeceklerin bozulmasına neden olacak faktörler sofralarımıza gelene kadar geçtiği muhafaza edilmesi, yetiştirilmesi, gereksiz bekletilmesi gibi bir aşamada meydana gelmiş olabilir. Hatta bir başka zararlı, bozulmuş ve çürümüş bir besinden dahi geçmiş olabilir. Bu tür bulaşıcı toksinler nedeniyle de  bu tip sorunların yaşandığı vakalar görülmektedir.

Mide Zehirlenmesi Halinde Ne Yapılmalıdır?

Yukarıda saydığımız  kusma, ishal gibi mide zehirlenmesi belirtilerinin yaşanması halinde vücut büyük oranda su kaybetmektedir. Bu nedenle bu şikayetleri yaşayan bir kişi ilk olarak su ile tedaviye başlayabilir. Zehirlenmenin etkisi arttıkça ve bu zararlılar vücuttan atılmadıkça dışkıda kan görüldüğü durumlara şahit olunmaktadır. Bu aşamaya gelinmeden ilk bulantı, ishal gibi girdapların atlatılmasının ardından ise hemen bir doktora başvurmalıdır.  Mide zehirlenmesi nedenlerinin tespiti ve tedavi sürecinin ardından kişinin istirahat etmesi sağlanır. Sindirim sistemini zora sokmayacak olan yiyeceklerle doyması ve su dengesini yeniden sağlayabilmesi için sıvıyla beslenmesi sağlanabilir. Belirtilerin inatçı bir şekilde devam etmesi halinde ise yeniden serumla tedaviye geçilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.