Mantar Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

ve Tedavisi

Yüksek besin değerlerine sahip olması sebebiyle ülkemizde severek tükettiğimiz bir yiyecek olan mantar kimi durumlarda zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Yemeklerde tüketebileceğimiz mantarlar kadar tehlikeli zehirli mantarlarda bulunmaktadır. Genellikle ülkemizde Amatoksin ve Zehirli çayır mantarı ismi verilen türler ciddi sebebi olabilmektedirler. Bazı bölgelerimizde toplanan mantarları kaynattığınızda veya suda beklettiğinizde zehirinin geçtiği ifade edilebilmektedir. Oysa ki bu çok riskli bir davranıştır ve suda beklettiğinizde de kaynattığınızda da riski devam etmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Zehirlenmenin ilk belirtileri tüketildikten birkaç saat sonra ortaya çıkmaktadır. İlk olarak yoğun şekilde karın ağrısı ve mide bulantısı görülmektedir. Ardından yoğun şekilde kusma ve vücutta soğuma belirtileri kendini göstermektedir. Çeşitli farklı mantar türlerinde belirtiler farklı sürelerde ortaya çıkabilmektedir. Örneğin kimi zehirlenmelerde ilk belirtiler 2-3 saat içinde ortaya çıkaabilirken kimilerinde ise mantar zehirlenmesi belirtileri 12 saatten sonra ortaya çıkabilmektedir. Genel belirtiler dışında vücudun aşırı halsiz bir hale gelmesi ve kendini taşımakta zorluk çekmesi de rahatsızlığın sıklıkla görülen belirtileri arasında bulunmaktadır.

Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

İlk olarak acil gelen hasta eğer kusmayı başaramıyor ise çeşitli ilaçlar verilerek hastanın kusmasına yardımcı olunur. Ardından için hastanın kaybetmiş olduğu sıvı miktarı dışardan takviye yapılarak kapatılır. Ayrıca farklı türde ve farklı derecede yaşanan zehirlenme vakalarında çeşitli ilaçlar ile zehirli mantar tedavisi sağlanmaya çalışılır. Tam olarak hastanın tedavisi tamamlanana kadar yaklaşık olarak 1 hafta veya 10 gün süre geçmesi gerekebilir.

Önemli Uyarı;

Mantar zehirlenmesi görülen hastalarda ölüm oranı oldukça yüksek bir seviyede bulunmaktadır. Bu sebeple bu bitkiyi tükettikten sonra en ufak bir rahatsızlıkta acilen doktora gitmeniz gerekmektedir. Eğer kişi zehirlendiğinden şüpheleniyorsa mümkünse kusması sağlanmalıdır. Kusma işleminden sonra hastaneye gidildiğinde mantar zehirlenmesi tedavisi hastanede doktor tarafından devam ettirilecektir.

Mantar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eğer herhangi bir mantar zehirlenmesi vakasıyla karşılaşmak istemiyorsanız kesinlikle çayırlarda kendiniz rastgele mantar toplamamalısınız. Marketlerde veya manavlarda gıda kontrollerinden geçmiş olan güvenilir kültür mantarlarını tüketebilirsiniz. Bu bitkinin zehirli olanları ile olmayanları birbirine aşırı derecede benzediği için çoğu zaman karıştırılabilmektedir. Marketlerde satılan türler özel seralarda dikkatli şekilde yetiştirilmekte ve halkın tüketimine sunulmaktadırlar.

Zehirlenen Hasta Nasıl Kusturulur?

Mantar zehirlenmesi geçiren hastanın acilen kusturulması gerekmektedir. Bu işlem için parmağınızı hastanın küçük diline uzatabilirsiniz. Eğer bu yöntem işe yaramaz ise tuzlu su içirebilir veya kusarak zehirli mantar tedavisi sağlama amacıyla ipeka şurubu içirebilirsiniz. Kusma işlemi gibi ishal ile zehrin dışarı atılması da iyi bir zehirli mantar tedavisi yöntemidir. Bu işlem için ise hastanıza müshil vermeyi tercih edebilirsiniz.
Hastaneye gelen hastaya doktorun özel müdahalesinden önce 2 farklı ilaç sıklıkla verilmektedir. Mantar zehirlenmesi belirtileri görülüp hasta acile getirildiğinde A.Muscarina türü mantarın sebep olduğu mantar zehirlenmesi belirtileri görülüyor ise atropin enjeksiyon uygulaması yapılmaktadır. A.Phalloides türü çiğ mantar zehirlenmesi tedavisi için ise damar yolundan dekstroz verilmektedir.
Mantar zehirlenmesi tedavisi acilen müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü hastanın hızlı şekilde tedavisi sağlanmadığında şok ve kramplar meydana gelebilmekte ve bunlarda solunum sisteminde rahatsızlık oluşturabilmektedir. Ayrıca belirtileri görüldükten hemen sonra tedavisi yapılmadığında karaciğer oldukça yüksek oranda tahribata uğrayabilmektedir.

Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır?

Bu durumu sizlere bir haber videosu ile açıklamak istiyoruz;

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.