İlk Yardım Nedir ve Neden Önemlidir?

İlk Yardım Nedir ve Neden Önemlidir?

İlk Yardım Nedir?

İlk yardım, ilk yardım bilgisi bulunan bir veya birden fazla kurtarıcı tarafından herhangi bir tıbbi ekipman kullanmadan yapılan ve hastanın hayati fonksiyonlarının stabil (sabit) tutulması yada durumunun iyiye gitmesini sağlamak amacıyla uygulanan yöntemlerinin tamamıdır.

Unutulmamalıdır ki; İlk yardımda bilgi sahibi olmayan birinin müdahalede bulunması, hiç müdahalede bulunmamasından daha fazla risk taşımaktadır. İlk yardımda kısmen bilmek diye bir durum söz konusu değildir. İlk yardım ya tam olarak bilinir ve uygulanır ya da hiç bilinmez ve uygulanmaz. Basit müdahaleler ile hastanın hayatı kurtarılacağı gibi, yine aynı basitlikte hastanın hayatı riske sokulabilir.

İlk Yardımın Neden Önemlidir?

İlk yardımın önemini basit bir örnekle anlatmak gerekirse:
60-65 yaşlarında bir erkek eve geldiğinde eşinin salonun ortasında yatar halde bulur. Hemen 112 Acil Servis hizmetini arar. 112 komuta merkezi tarafından bölgeye yakın bir istasyondan ambulans yönlendirilir ve 10-15 dakika içerisinde hastaya ulaşılır.  112 personeli hastaya ulaştığında hastanın solunumunun ve dolaşımın durmuş olduğunu farkeder ve suni solun, kalp masajı işlemine geçilir. Yaklaşık yarım saatlik işlem sonunda suni solunum ve kalp masajı yapılan hasta geri döndürülemez ve ölür. Hastanın hazırlanan raporunda; Düşme sonucu ağzında bulunan protez diş kırılarak soluk yolunu tıkamıştır. Yapılan müdahale esnasında bu protez basit bir yöntemle çıkarılmış olsa da beyin çok uzun süre oksijensiz kalmış ve hastanın yaşı da göz önüne alındığında hastanın geri dönüşü mümkün olmamıştır.

Bu örnekte de görüleceği üzere erkek eve geldiğinde basit ilk yardım usullerini bilmiş olsaydı, eşinin solunum yolunun tıkayan protezi kolaylıkla çıkarabilecek ve belkide beyin daha az süre oksijensiz kaldığından hastanın geri dönüşü mümkün olacaktı. Eşini gördüğünde 112’yi arama bilincine  ve kültürüne  sahip olan erkek, aynı şekilde ilk yardım öğrenme bilincine sahip olsaydı eşini kurtarabilecekti.

İlk yardım hayatta hiç umulmadık bir zamanda ihtiyaç duyabileceğimiz bir bilgi olmakla beraber, bu bilgiyi yeterince öğrenmemenin sonucu oldukça ölümcül olabilir. Temel ilk yardım usulleri herkesin kavrayabileceği bir dilde ve basitlikte anlatılmaktadır. Bu konuda eğitim veren Halk Eğitim Merkezlerinin yanı sıra özel merkezlerde bulunmaktadır. Türkiye’de ilk yardım konusunda bu kadar tesis bulunurken, bu bilgiye sahip olmamak hayati sonuçlar doğurabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.