Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Günlük olarak alınan birçok gıdada uzun süreli beklemeler ve bozulmalardan dolayı bakteri oluşması gıda zehirlenmelerine neden olmaktadır. Bağırsaklardan ve mideden vuran zehirlenme birkaç saat içinde istifra etmek, mide bulantısı veya ishal olarak genel belirtiler gösterir.
Bünyeye göre halsizlik, ateş yükselmesi, titreme, kaslarda ağrı ve dışkıda kan görülebilir. Çok nadir belirtilerinin ise hafıza güçlüğü, menenjit, hepatit ile hamilelerde düşük tehlikesi olabileceğini belirtelim. Bu tür vakalarda ile hastalığa yol açan virüsler ve bakteriler vücuttan atılmaktadır.
Yaygın olarak serumla başlanan gıda zehirlenmesi tedavisi, saydığımız hasarların seyrine göre ilaçlarla devam edebilir. Parazitlere karşı ilaçlar ve antibiyotikler kullanılarak gıda zehirlenmesi tedavisi uygulanabilir. Bu ilaçların reçetesiz olarak alınması özellikle çocuklar için önerilmemektedir.
Bazı hafif zehirlenmelerinde ishal gibi belirtiler yetişkinlerde iki, çocuklarda bir günlük zaman diliminde kendiliğinden geçebilir. Belirtiler şiddetini arttırıyorsa vakit kaybetmek ise hayati tehlikelere yol açabilir. Doktorların yapacakları tahlil ve tetkiklerin sonucunda toksinlerin çeşitleri, olayın vahameti ve gıda zehirlenmesi tedavisi üzerine fikir edinilebilir.

 

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi İçin Beslenme Önerileri

Yukarıda belirttiğimiz gıda zehirlenmesi yaratan parazitlerin temizlenmesinde en etkili yollardan birisi de bol su tüketimidir. Sık sık ve yudum yudum alınacak su damlacıkları ile gıda zehirlenmesi tedavisi uygulayabilirsiniz. Zehirlenmeyi yaşayan kişinin ayrıca beslenmesine de dikkat etmesi gerekir.
Midenin eski haline dönebilmesi için meyve, sebze, salata, aşırı baharatlı, yağlı, asitli, alkollü, süt ve sütten yapılmış yiyecek ve içeceklerin verilmesi yasaktır.
Deyimi yerindeyse diyet yapması gereken kişi kahvaltılıklarla veya kraker gibi atıştırmalıklarla başladığı öğününlerini şikayetlerin kaybolmasıyla birlikte yasak olan yiyeceklere doğru yükseltebilir.

Gıda Zehirlenmesini Önlemek İçin Öneriler

Sulardan ve besinlerden geçtiğini belirttiğimiz zehirleyici parazitlerin yok olması için filtreleme ve yıkama yöntemleri uygulanabilir.
Suların arındırılması ve besinlerden toksinlerin arındırılması için yapılacak bu işlemlerin ardından kişiler el ve tırnak bakımlarını da aksatmamalıdır. Ayrıca süt ve süt ürünleri, beyaz etler, yumurtalar gibi hemen bozulacak olan ürünlerin soğuk ortamlarda saklanmasının ve kısa sürede tüketilmesinin de gıda zehirlenmesi tedavisi adına faydası vardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.