Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

hemen hepimizin başına gelebilecek genellikle besinlerin bozulmasından dolayı oluşan bakteri ve türevlerinden kaynaklı gerçekleşen zehirlenme türüdür. genelde besin tüketildikten 2 ile 5 saat arasında etkisini göstermektedir. Genellikle basit tıbbi müdahale ile sorun çözülür ancak bazı durumlarda ölümcülde olabilir. Bu belirtilerin etkisini gösterme süresi zehirlendiğimiz gıda çeşidine göre değişiklik göstermektedir.

Zehirlenme Belirtilerini Tam Olarak Ne Zaman Farkederiz?

Bu sürenin 2 ile 5 saat olarak söylesek de bazı zehirlenme türlerinde durum 2-3 günüde bulabilir. Bu sebeple nin ortaya çıkması için kesin bir zaman söylememiz mümkün değildir. Genellikle bozuk tüketilen gıdadan sonra ilk belirti mide bulantısı olur. Zamanla yerini kusma ve ishal gibi şikayetlere bırakır. Eğer tıbbi müdahale olmazsa kusma uzun bir süre devam edebilir. Mide rahatsızlığının ise 1-2 haftaya kadar sürmesi ön görülür. Bu belirtiler bazı kişilerde ağır şekilde olabilir bu tip durumlarda doktora gitmek en iyisidir. Bazı kişilerde olarak yüksek ateş görülür, havaleye kadar bile gidebilecek bu durum çok ciddidir.
Çok ciddi olmayan zehirlenmelerin birçoğu 2-3 gün içerisinde düzelmektedir. Besin zehirlenmesi kişinin iştahsızlığına sebep olur ayrıca vücut çok su kaybeder. İdrarda da kan gelebilme olasılığı fazladır. Gıda zehirlenmesinde oluşabilecek temel belirtiler bu şekildedir. Bazı çok nadir görülen belirtilerde vardır. Zehirlenmeye uğrayan kişinin felç geçirmesi, başının şiddetli ağrıması, hepatit, havale ve hafıza kaybı gibi belirtileri de nadir de olsa görmesi mümkündür. Bu belirtileri görmemek için çeşitli önlemler almak en doğrusu olacaktır.

Besin Zehirlenmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

Evde pişirdiğimiz yiyecekleri 1 saatten uzun süre açıkta bekletmemeliyiz. Çiğ ürünlerden uzak durmamız gerekli. Kaynağı tam olarak belli olmayan su ve sıvıları içmek yine gıda zehirlenmesine sebep olabilir. Ayrıca en çok gıda zehirlenmesine sebep olan ürünlerden biriside süt ve yumurtadır. Açıkta kalan süt yada zamanında tüketilmesi gerekirken daha sonra tüketilen süt gıda zehirlenmelerine sebebiyet verebilmektedir.
Yine yazımızda da belirttiğimiz gibi gıda zehirlenmelerinde tek tip gıda zehirlenmesi yoktur. Çeşitlerine göre belirtiler farklılık gösterir bunu asla unutmayalım. Mesela et ve kümes hayvanlarından dolayı olan gıda zehirlenmeleri kendisini 3 ile 5 gün arasında göstermektedir. Balık gibi ürünlerden zehirlenmede ise genellikle 10 ila 15 saat arasında belirtiler kendisini gösterir. Bunlara dikkat edip önlemlerimizi alırsak gıda zehirlenmesine yakalanmayız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.