Fare Zehiri Zehirlenmesi

Fare Zehiri Zehirlenmesi

Fareler genel olarak insanlardan uzak dursalarda gece uyurken veya çeşitli durumlarda insanları ısırabilirler veya insanlar fareleri öldürmek için kullanılan fare zehirine istemeden maruz kalabilirler. Isırılan kişilerde veya zehire maruz olan kişilerde meydana gelebilir. Bu sebeple bu içeriğimizde ilk olarak zehirlenmesi belirtileri nelerdir değinecek ardından ise zehirlenme sonrasında yapılması gerekenlere göz gezdireceğiz. Aynı zamanda dışında fareleri öldürmek için kullanılan zehirlerden kaynaklanan zehirlenmelere de değineceğiz.

Kusma, iştahsızlık, kabızlık, ishal ve keyifsizlik fare zehiri zehirlenmesinin ilk belirtileri arasında bulunmaktadır. Kimi durumlarda kanlı kusma da görülebilmektedir. Isırılma sonrası kustuğunuz zaman kusmuğunuzda kan olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Kusma sonrasında genelde ısırılan bölgede veya zehirin yayıldığı alanlarda yumrular ve şişlikler meydana gelebilmektedir. Ayrıca fare zehirine maruz kalan kişilerde yoğun tükürük görülmektedir.

Fare Zehiri Zehirlenmesi Sonrası Yapılması Gerekenler

Fare zehirine maruz kalan kişiler acil şekilde en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler. Hayvanlarınız fare zehrine maruz kalırsa onlarıda acilen veterinere götürmeniz gerekmektedir. Fare zehiri zehirlenmesi acilen tedavi edilmediğinde öldürücü sonuçlar doğurabilmektedir. Sağlık kuruluşuna başvurduktan sonra doktorunuz ilk muayenenizi yaptıktan sonra size çeşitli ilaçlar yazacaktır. Bu ilaçları kesintisiz şekilde kullanmanız gerekmektedir. Bazı fare zehiri zehirlenmelerinde zehrin vücudu tam olarak terk etmesi 6 haftaya kadar sürebilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.