Fare Zehiri Zehirlenmesi

Fare Zehiri Zehirlenmesi

Fare Zehiri Zehirlenmesi

Fareler genel olarak insanlardan uzak dursalarda gece uyurken veya çeşitli durumlarda insanları ısırabilirler veya insanlar fareleri öldürmek için kullanılan fare zehirine istemeden maruz kalabilirler. Isırılan kişilerde veya zehire maruz olan kişilerde fare zehiri zehirlenmesi meydana gelebilir. Bu sebeple bu içeriğimizde ilk olarak fare zehri zehirlenmesi belirtileri nelerdir değinecek ardından ise zehirlenme sonrasında yapılması gerekenlere göz gezdireceğiz. Aynı zamanda fare ısırması dışında fareleri öldürmek için kullanılan zehirlerden kaynaklanan zehirlenmelere de değineceğiz.

Fare Zehiri Zehirlenmesi Belirtileri

Kusma, iştahsızlık, kabızlık, ishal ve keyifsizlik fare zehiri zehirlenmesinin ilk belirtileri arasında bulunmaktadır. Kimi durumlarda kanlı kusma da görülebilmektedir. Isırılma sonrası kustuğunuz zaman kusmuğunuzda kan olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Kusma sonrasında genelde ısırılan bölgede veya zehirin yayıldığı alanlarda yumrular ve şişlikler meydana gelebilmektedir. Ayrıca fare zehirine maruz kalan kişilerde yoğun tükürük görülmektedir.

Fare Zehiri Zehirlenmesi Sonrası Yapılması Gerekenler

Fare zehirine maruz kalan kişiler acil şekilde en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler. Hayvanlarınız fare zehrine maruz kalırsa onlarıda acilen veterinere götürmeniz gerekmektedir. Fare zehiri zehirlenmesi acilen tedavi edilmediğinde öldürücü sonuçlar doğurabilmektedir. Sağlık kuruluşuna başvurduktan sonra doktorunuz ilk muayenenizi yaptıktan sonra size çeşitli ilaçlar yazacaktır. Bu ilaçları kesintisiz şekilde kullanmanız gerekmektedir. Bazı fare zehiri zehirlenmelerinde zehrin vücudu tam olarak terk etmesi 6 haftaya kadar sürebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ