Eşek Arısı Sokması

Eşek Arısı Sokması

Doğanın bir parçası olan olmazsa olmaz arılar bazen canımızı sıkabilir. Kuyruk uçlarında bulunan iğneler ile oluşabilecek sokması bazen kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Ölüm gibi ciddi sonuçlar pek görülmez ancak yinede arı cinsine göre ve soktuğu bölge ile ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Arıların iğnelerinde formik asit bulunmaktadır. Sokan arıya göre soktuğu bölgede şişlik ve kızarıklık miktarı değişkenlik göstermektedir. Tıbbi müdahale olmazsa 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak soktuğunda iğnesini bırakmayan eşek arılarında durum biraz farklıdır.

Neden Tehlikelidir?

Eşek arısı sokması ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bal arıları soktuktan sonra iğnesini bıraktığından daha sonra ölür, ancak eşek arıları soktuğunda iğnesini bırakmamasından dolayı eşek arısı sokması daha risklidir. Tıbbi müdahale bireyin sağlığı için iyi olur çünkü ölüm ile sonuçlanan durumlar görülmüştür. Eşek arıları bal arılarına göre daha agresif olduğu bilinmektedir. Özellikle bal arılarına nazaran görüntüleri daha korkutucu olduğundan onu gördüğümüzde sokmaması için yaptığımız bazı hareketler arıyı daha agresif yapıp sokma olasılığını arttırır. Eşek arısı bize yaklaştığında sakin davranmalıyız ve hızlı, onu harekete geçirici hareketler yapmamalıyız. Eşek arıları genellikle parfüm kokusuna, şekerli yiyeceklere ve sarı, turuncu renk gördükleri içeceklere gelebilmektedirler. Özellikle açık havalarda çiçeklerin bol olduğu yerlerde eşek arısı sokmasına karşı kendimizi ve çocuklarımızı daha dikkatli korumalıyız. O bölgelerde eşek arısı ile karşılaşma olasılığınız daha fazladır ve çocuklarda, bebeklerde eşek arısı sokması kötü sonuçlar doğurur. Sokma durumunda diğer arılardaki gibi iğnesini bırakmadığından dolayı tekrar sokmaması için o durumda hızlı ve dikkatli olmalıyız. Eşek arısı sokmasına karşı alerjisi olan kişiler sokmadan sonra hemen en yakın hastaneye gitmelidirler. Bal arısı ise iğneyi el ile çıkarmaya çalışmak çok tehlikelidir. Zehirin daha çok yayılmasına sebebiyet verir. Eşek arısının sokmasında ise soktuğu anda zehir vücuda girer ve bir sonraki sokmada durum çok daha kötü olur. Soktuğu bölgede özellikle önemli olduğundan, o bölgenin direk şişmesine sebep olup ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Eşek Arıları Nerelerde Bulunur?

Bu durum değişkendir. Eşek arıları bal yapamazlar. Bu sebeple bal arıları gibi yalnızca çiçeklerin olduğu yerde yoğun bulunmazlar. Kovanların olduğu bölgelerde eşek arılarına rastlamak zordur. Kovana erişen eşek arıları ayrıca balı yemeye çalışır ve diğer bal arıları tarafından öldürülür.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.